Prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Krakowie są zaniepokojeni stanowiskiem ministra finansów z 5 listopada 2024 r przedstawionym w toku konsultacji międzyresortowych rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o prokuraturze i innych ustaw, zmierzającym do zmiany sposobu wynagradzania prokuratorów.
Czytaj więcej
Bez niezależności finansowej nie można mówić o w pełni niezależnej od władzy prokuraturze, a pomysł powiązania płac prokuratorów z wynagrodzeniami urzędników doprowadzi do pauperyzacji zawodu – twierdzą zgodnie prokuratorzy w reakcji na pomysły Ministerstwa Finansów.
Pensje prokuratorów powiązane z pensjami sędziów
Prokuratorzy w kwestii wynagrodzeń mają być traktowani inaczej niż sędziowie. Dziś pensje sędziów i prokuratorów są powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem za II kwartał roku poprzedzającego, ogłaszanym przez GUS. Jeśli prokuratorzy wypadną z tego systemu, to będą mieć kwotę bazową ustaloną przez MF, a ich pensje liczone będą według innych wskaźników uzależnionych m.in. od tego, ile pracują i na jakich funkcjach. I to od ministra finansów będzie zależało, jaką będą mieć podstawę.
Pensja prokuratorów i ich niezależność
Zgromadzenie krakowskich prokuratorów wydało właśnie uchwałę. Podkreśla w niej, że wynagrodzenie prokuratorów, od lat powiązane z wynagrodzeniem sędziowskim, stanowi istotny element ich niezależności. Daje gwarancję obiektywnego i rzetelnego wykonywania obowiązków służbowych i rekompensuje ograniczenia zawodowe.
Wskazuje, że utrzymanie dotychczasowych zasad wynagradzania prokuratorów ugruntowuje pozycje prokuratury w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości oraz daje gwarancje prawidłowego funkcjonowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury wszystkich szczebli.