Aktualizacja: 19.11.2024 08:28 Publikacja: 05.03.2023 20:28
Katarzyna Kasińska, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland
Foto: materiały prasowe
Niedawno Zarząd Krajowy Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland wyraził stanowisko w sprawie godziwego wynagradzania studentów za pracę. Uznali państwo, że nie wystarczy apelować i promować dobre praktyki, ale należy wprowadzić konkretne zmiany legislacyjne.
Widzimy, że jest to szerszy problem społeczny i nie dotyczy tylko studentów prawa. Uświadomiły nam to kontakty z innymi organizacjami studenckimi. Dlatego musimy starać się, by głos naszego pokolenia był lepiej słyszalny. Zwłaszcza, że nasze postulaty znajdują potwierdzenie w stanowiskach organów Unii Europejskiej i inicjatywach innych państw. Od zeszłego roku mamy rezolucję Parlamentu Europejskiego, potępiającą bezpłatne praktyki, a w grudniu 2022 r. Portugalia wprowadziła takie regulacje. Czas na Polskę, dlatego rozpoczęliśmy kampanię #DobraPraktyka.
Otrzymanie spadku może wiązać się z koniecznością zgłoszenia go do urzędu skarbowego i zapłaty podatku. Jednak nie dotyczy to każdej grupy podatkowej. Jedna z nich może skorzystać ze zwolnienia.
Przeciąganie sprawy może być uzasadnione, gdy np. wartość dzielonego majątku się zmienia, ale sąd może w pewnym momencie powiedzieć „dość”. To wnioski z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
W piątek na stronie Sądu Najwyższego opublikowano uzasadnienie głośnej uchwały w sprawie przywrócenia do służby prokuratora Dariusza Barskiego i powołania go na prokuratora krajowego w 2022 r.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Podejrzany Łukasz Ż. usłyszał zarzut w sprawie wypadku na Trasie Łazienkowskiej z 15 września 2024 r. Przyznał się do zarzucanego mu czynu - przekazał w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr A. Skiba. Sprawca w czasie jazdy trzymał w ręku telefon komórkowy i nagrywał film.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wiadomo już, jak i przez kogo będą nauczane nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Barometr zawodów 2025, czyli prognozę sytuacji w zawodach na nadchodzący rok ze wskazaniem, w których zawodach pracodawcy będą mieli trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Wśród 23 deficytowych zawodów w Polsce znalazło się aż pięć grup zawodowych nauczycieli.
Sześć uczelni technicznych z Polski uwzględniono w tegorocznym rankingu przedmiotów akademickich w ramach tzw. Listy Szanghajskiej. W kategorii inżynieria mechaniczna najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska.
Paweł Cz., rektor Collegium Humanum opuścił areszt. Wpłacił 2 mln zł, a to nie wszystkie zabezpieczenia jakie nałożyła na niego prokuratura.
Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W edukacji prawnej młodzieży nastąpiła w ostatnich latach pozytywna rewolucja. Także na prowincji.
Mało zaangażowany rodzic nie może zmusić dzieci, by chodziły do publicznej szkoły, jeśli wcześniej zgodził się na edukację domową, a taka forma nauki pozwala im osiągać dobre wyniki – uznał sąd.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas