Kategoria jakość kształcenia
Kategoria współpraca z zagranicą
Jaka jest recepta na to, by z roku na rok być numerem jeden?
– Przede wszystkim trzeba się starać. Co roku należy dokonywać też oceny struktury i kontroli jakości. Należy otwierać się na nowe zagadnienia, nowe metody. Ważne jest też wspieranie osób prowadzących zajęcia i oglądanie się na potrzeby studentów – wylicza prof. Piotr Dobosz, prodziekan ds. studiów administracyjnych oraz prawa własności intelektualnej i nowych mediów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jeśli chodzi o uczelnie niepubliczne, na podium nastąpiło przetasowanie – w ramach jednak tych samych uczelni wyższych. I tak pierwsze miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie (w zeszłym roku trzeci na podium) – odbierając tym samym pozycję lidera Akademii Leona Koźmińskiego (która zajęła drugie miejsce). Na trzeciej pozycji znalazła się natomiast Uczelnia Łazarskiego (ze spadkiem o jedno miejsce w porównaniu z rokiem 2017).
– Ranking pokazuje kolejny raz z rzędu, że pozycja uczelni niepublicznych się umacnia. To widać po kilku wskaźnikach. Przede wszystkim po liczbie absolwentów, którzy dostają się na aplikacje. Po coraz bardziej stabilnej kadrze naukowej. To widać również po liczbie organizowanych konferencji naukowych – w tym tych międzynarodowych, czy programach stypendialnych – mówił Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej".