Ubywa chętnych na stanowisko prokuratora i do orzekania jako sędzia

Największym zainteresowaniem aplikacja sędziowska i prokuratorska cieszy się wśród absolwentów uczelni publicznych. Pierwsze miejsce wśród najlepszych średnich wyników zajmują absolwenci UJ w Krakowie.

Publikacja: 23.06.2023 03:00

Ubywa chętnych na stanowisko prokuratora i do orzekania jako sędzia

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

W listopadzie 2022 r. zakończył się egzamin konkursowy na aplikacje sędziowską i prokuratorską. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury drobiazgowo przeanalizowała jego wyniki.

Pierwszy etap konkursu odbył się 14 października 2022 r. – do rozwiązania był test. Jaki kandydat do niego przystąpił? Płeć kobieta – 62 proc. Wiek – 24 lata – 23 proc zdających. Miejsce zamieszkania – województwo mazowieckie – 14 proc. Rok ukończenia studiów – 34 proc ukończyło studia w 2022 r.

Najwięcej ze studiów stacjonarnych

Jaki był tryb studiów, w jakich się uczyli?

77 proc. aplikantów, którzy przystąpili do I etapu konkursu, zakończyło tryb stacjonarny nauki. Absolwenci uczelni publicznych – 236 osób, niepublicznych 7.  

Drugi etap, 4 listopada – praca pisemna polegająca na rozwiązywaniu kazusów.

W 2022 r. do konkursu zgłosiło się 1445 osób (rok wcześniej 1602). Do egzaminu przystąpiło 1381 (1514). W drugim etapie wzięło udział 517 kandydatów (508), na aplikacje przyjęto 243 osoby (251).

Wśród 1381 zdających 92 proc. stanowili absolwenci uczelni publicznych i zaledwie 8 proc. szkół niepublicznych.

Świeżo upieczeni absolwenci

Wśród przystępujących do pierwszego etapu najwięcej było absolwentów wydziałów prawa z 2022 r. (467); 313 z 2021 r., ale znalazło się też siedmiu absolwentów prawa z 2012 r. Najwięcej osób miało na dyplomie ocenę dobrą – 497, bardzo dobrą – 426; znalazł się też jeden z oceną bardzo dobry plus.

Przystępujący do pierwszego etapu najliczniej reprezentowali uczelnie: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – 139 kandydatów, Uniwersytet Śląski – 137, i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – 110 osób. Kandydaci to głównie kobiety (62 proc.), wiek 23 lata, 14 proc. z nich mieszka w województwie mazowieckim. 

Najłatwiejsze w teście było pytanie o status spółki handlowej. Najtrudniejsze dotyczyło zagadnienia z kodeksu karnego – zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej ścigany na wniosek.

Do drugiego etapu przeszło najwięcej kandydatów z UJ (73, tzn. 14,1 proc). Na drugim miejscu byli absolwenci UŚ w Katowicach. Według średniej liczby punktów po obu etapach konkursu na czele nadal jest UJ w Krakowie, a dalej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach. Średnia wyników z obu etapów konkursu wynosiła odpowiednio: 55, 65 proc.; 52, 93 proc. oraz 52, 78 proc.

Wśród nowo przyjętych aplikantów najwięcej jest absolwentów: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Dariusz Pawłyszcze, sędzia Sądu Najwyższego, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Wyniki ostatniego konkursu na aplikacje sędziowską i prokuratorską nie odbiegają istotnie od tych uzyskanych w poprzednich latach. W szczególności utrzymuje się trend spadającej liczby kandydatów. Ponieważ to samo zjawisko dotyczy także aplikacji korporacyjnych, zapewne wynika ono z mniejszego zainteresowania absolwentów odbywaniem jakiejkolwiek aplikacji (coraz więcej młodych prawników chce od razu wejść na rynek pracy). Pod względem trudności ubiegłoroczny konkurs był zbliżony do poprzednich. Odnotowaliśmy nieco lepszy średni wynik z części kazusowej egzaminu, jest to średnio mniej niż 50 proc. możliwych do uzyskania punktów. W naborze na aplikacje w Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie obowiązuje próg zdawalności, przyjmowani są kandydaci z najwyższą liczbą punktów z testu i kazusów, do zapełnienia limitu miejsc wyznaczonego przez ministra sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Ranking wydziałów prawa: Kraków ponownie najlepszy

Czytaj więcej

Te uczelnie najlepiej przygotują do egzaminu na aplikację
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?