To zapewne rekordowy rok w ostatniej dekadzie, od kiedy prowadzimy takie badania— wyjaśnił Maxime Lemerle, szef działu badań upadłości w Allianz Trade. Dodał, że dotychczasowy bilans jest gorszy niż w latach 2015-19 oraz w 2021 i 2022 r. Bankructwo dotyczyło firm każdej wielkości, wszystkich sektorów i regionów świata. Allianz Trade przekoduje, że w całym roku liczba upadłości zwiększy się o 11 proc., co zagrozi 1,6 mlilionom miejsc pracy w Europie i w Ameryce Płn. W USA ten wzrost wyniesieni 12 proc., w Niemczech 4 proc.
Czytaj więcej
Trzy niemieckie instytuty badania koniunktury przewidują nikły wzrost gospodarczy Niemiec w 2025 r. A Bundesbank zakłada wręcz zastój.
W tym rankingu najgorzej wypadła Europa Zachodnia: 276 przypadków na 436 z czterech ostatnich kwartałów, co oznacza bankructwo sześciu firm na dziesięć. Na drugim miejscu znalazła się Ameryka Płn. z liczbą 73 bankrutów i na trzecim Azja-Pacyfik z 62. W III kwartale w USA zbankrutowało 7 firm, w Chinach 5.
Przyczyny rekordowej liczby bankructw na świecie
Powodem dojścia do stanu upadłości były wysokie stopy procentowe. Teraz świat wychodzi z okresu dokręcania śruby przez banki centralne, który pojawił się szybko i był masowy. Firmy nadal odczuwają te konsekwencje mimo stopniowego luzowania polityki pieniężnej w Europie i w USA — wyjaśnił Maxime Lemerle.
Największe podmioty zwłaszcza w Europie miały do czynienia z dużymi wyzwaniami, wynikającymi z generalnej sytuacji gospodarczej, także ze zmian strukturalnych w poszczególnych sektorach, ze zmiany modeli łańcuchów wartości i światowego handlu — wyjaśnił Allianz Trade.