Zmiana czasu na zimowy w pracy. Komu należy się specjalny dodatek do pensji?

W związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy przestawiamy zegarki o godzinę do tytułu. W efekcie osoby wykonujące pracę w porze nocnej pracują o godzinę dłużej. Czy należą im się za to specjalne dodatki do wynagrodzenia?

Publikacja: 23.10.2024 06:42

Dodatki do wynagrodzenia należą się za pracę podczas zmiany czasu

Dodatki do wynagrodzenia należą się za pracę podczas zmiany czasu

Foto: Adobe Stock

W nocy z 26 na 27 października o godzinie 3.00 cofamy zegarki na godzinę 2.00. Dla części z nas będzie to godzina dłużej, którą można wykorzystać na sen, jednak dla osób pracujących na nocnych zmianach oznacza to nadgodziny. Zamiast standardowych 8 godzin, spędzą ich w pracy 9. W jaki sposób powinno zwiększyć się ich wynagrodzenie?

Praca podczas zmiany czasu na zimowy: Co mówi Kodeks pracy?

Praca w czasie przestawiania zegarków to nie tylko nadgodziny, lecz także praca w porze nocnej. Jak stanowi Kodeks pracy pora nocna to bowiem 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Jeśli godziny pracy pracownika obejmują co najmniej 3 godziny w porze nocnej w każdej dobie lub co najmniej jedna czwarta czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, to wówczas uznaje się, że jest to pracownik pracujący w nocy.

W których godzinach dokładnie przypada pora nocna w zakładzie pracy, ustala pracodawca – na przykład w regulaminie. Może to być czas od 21.00 do 5.00, od 22.30 do 6.30 itd.

Czytaj więcej

Zmiana czasu na zimowy 2024. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już dziś?

Art. 151(8) Kodeksu pracy mówi natomiast o tym, że pracownikowi, który wykonuje pracę w porze nocnej, przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej wynoszący 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, które do 31 grudnia 2024 roku wynosi 4300 zł brutto.

Według art. 151(1) w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia także dodatek, który wynosi:

  • 100 proc. wynagrodzenia za pracę w godzinach przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z jego rozkładem czasu pracy lub w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto;
  • 50 proc. wynagrodzenia za pracę w każdym innym dniu poza wymienionymi.

Jeżeli pracownik wyrazi taką wolę w pisemnym wniosku, to zamiast wynagrodzenia, może otrzymać czas wolny od pracy za czas przepracowany w nadgodzinach. Gdy takiego wniosku nie ma, a pracodawca i tak udziela czasu wolnego, to musi być o połowę wyższy niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Czytaj więcej

Zmiana czasu zakłóca funkcjonowanie zegara biologicznego. Co to konkretnie oznacza?

Ponadto, jak wskazuje art. 80, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Dodatkowa godzina pracy przy zmianie czasu

Jak więc wskazują powyższe przepisy Kodeksu pracy, dodatkowa godzina pracy w nocy, w której następuje zmiana czasu na zimowy, powinna skutkować nie tylko dodatkiem za pracę w nocy, lecz także wypłatą wynagrodzenia z dodatkiem za godziny nadliczbowe, który wynieść powinien 100 proc. stawki godzinowej.

Nieruchomości
Ile metrów od sąsiada można wybudować dom? Kiedy może być naprawdę blisko
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Compliance Summit 2025