Nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu dla rodziców. Nie tylko gdy urodzi się wcześniak

Do 8, a nawet do 15 tygodni dodatkowego urlopu przysługiwać będzie rodzicom dzieci urodzonych przed terminem (tzw. wcześniaków), ważących niewiele lub hospitalizowanych po urodzeniu. Dodatkowe tygodnie otrzymają także rodzice za każdy tydzień hospitalizacji ich dziecka.

Publikacja: 25.05.2024 10:12

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Jak poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, w przygotowaniu jest projekt nowelizacji Kodeksu pracy, zakładający szereg dodatkowych uprawnień urlopowych dla rodziców. Przysługiwać one mają rodzicom dzieci urodzonych przed terminem (tzw. wcześniaków), dzieci hospitalizowanych i nie tylko.

Urlop dla rodziców wcześniaków: do 15 tygodni

Najdłuższy wymiar dodatkowego urlopu przysługiwać będzie, jak wskazała minister Dziemianowicz-Bąk, rodzicom tzw. ekstremalnie skrajnych wcześniaków. Sąd to dzieci, które urodziły się przed 28 tygodniem lub ważą mniej niż 100 gram. Jako że w takich sytuacjach przewidziana jest dodatkowa hospitalizacja dziecka, propozycja ministerstwa polega na przyznaniu matkom dodatkowego tygodnia urlopu za każdy tydzień hospitalizacji, z górnym limitem 15 tygodni.

— Identyczne rozwiązania będą także obowiązywały rodziców dzieci, które urodziły się w terminie, ale muszą pozostać w szpitalu dłużej niż standardowe pięć dni — przekazała minister Dziemianowicz-Bąk.

Według słów minister Dziemianowicz-Bąk, przepisy procedowane mają być przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 roku. Planowane wejście w życie to początek roku 2025.

Powyższe oznacza, że także rodzice dzieci niebędących wcześniakami otrzymają prawo do dodatkowego urlopu. Taki urlop macierzyński będzie mógł jednak wynieść maksymalnie 8 tygodni, po jednym tygodniu urlopu za każdy dodatkowy tydzień hospitalizacji.

Czytaj więcej

Resort chce dłuższego urlopu macierzyńskiego. Nawet o 8 tygodni. Kto skorzysta?

Urlop dla rodzin zastępczych, nauczycieli i funkcjonariuszy

Dodatkowe świadczenie urlopowe przysługiwać będzie także rodzinom, decydującym się na przyjęcie dziecka jako rodzina zastępcza lub na jego przysposobienie. W takiej sytuacji, rodzice będą musieli zdecydować który z nich skorzysta z całości urlopu (bez możliwości podziału) i wykorzystać go w całości i od razu.

Osoby, które nie są zatrudnione na umowę o pracę i nieubezpieczone — a więc, którym przysługuje tylko tzw. świadczenie rodzicielskie — otrzymają z kolei możliwość przedłużenia świadczenia o odpowiedniej długości okresy. Mowa tu o sytuacji, gdy urodzi im się wcześniak, dziecko będzie hospitalizowane dłużej niż standardowo lub też przyjmą rolę rodziny zastępczej albo przysposabiających.

Jak informuje ministerstwo, analogiczne przepisy przygotowane zostaną dla rodziców, będących nauczycielami, żołnierzami i funkcjonariuszami m.in. policji, straży pożarnej, służb specjalnych, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Więziennej i Straży Marszałkowskiej.

Jak skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego?

Dodatkowy urlop, którego wdrożenie planuje MRPiPS, rozpoczynać będzie się wraz z zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Aby uzyskać prawo do pozostania dłużej na urlopie, konieczne będzie złożenie wniosku nie później niż na 21 dni przed końcem urlopu macierzyńskiego. Będzie to więc urlop fakultatywny. Pracodawca nie będzie miał zaś prawa ani odmówić pracownikowi dodatkowego urlopu, ani zwolnić go w jego trakcie — za urlopem idzie bowiem ochrona przed zwolnieniem na jego okres.

Zmiana przepisów nałoży także na pracodawcę obowiązek dopuszczenia pracownika wracającego z urlopu do pracy na dotychczasowym stanowisku. Alternatywnie, może być to stanowisko równorzędne, z zarobkami takimi, jakie miałby pracownik gdyby na urlop nie poszedł. Podczas pozostawania na urlopie, pracownik będzie otrzymywał ponadto 100% dotychczasowego wynagrodzenia.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?