19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 19:46 Publikacja: 14.04.2023 07:33
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Walczak
Tak wynika z nowej wersji projektu, który trafił właśnie na Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji. Nowe przepisy mają zastąpić ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 690 ze zm.).
Ich głównym celem jest uporządkowanie katalogu instrumentów aktywizacji, aby lepiej odpowiadały sytuacji na rynku pracy.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie, które ma zachęcić osoby bezrobotne i pobierające zasiłek do aktywnego szukania pracy. Od 1 czerwca wynosi 831 zł brutto. Środki są wypłacane przez urząd pracy. Kto może skorzystać z tej formy wsparcia?
Rząd Wielkiej Brytanii rozważa podawanie zastrzyków odchudzających osobom bezrobotnym cierpiącym na otyłość. Mają one pomóc im w powrocie na rynek pracy, a jednocześnie odciążyć służbę zdrowia. O pomyśle informuje m.in. brytyjski serwis BBC.
Firmy z terenów dotkniętych powodzią mogą starać się m.in. o nieoprocentowane pożyczki na pensję dla pracowników czy zwrot kosztów zatrudnienia skierowanych bezrobotnych. Na co jeszcze mogą liczyć?
Bezrobocie w Rosji jest na niskim poziomie i wciąż spada. Na rynku brakuje rąk do pracy, w efekcie rośnie popyt również na nieletnich pracowników. To prowadzi do wzrostu kosztów przedsiębiorstw, które muszą oferować zatrudnianym osobom coraz wyższe stawki.
Czarne scenariusze dla rynku pracy są mocno przesadzone, wręcz nieprawdziwe. Zapotrzebowanie na pracowników jest znacznie wyższe niż planowane redukcje zatrudnienia. A będzie jeszcze rosnąć.
Obszerność projektowanych przepisów o rynku pracy i służbach zatrudnienia może powodować trudności w posługiwaniu się nimi, zarówno dla urzędników, jak i bezrobotnych. Projekt nasuwa też wątpliwości natury konstytucyjnej.
Jeśli osoba bezrobotna, która złożyła wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie, rozpocznie pracę przed podpisaniem umowy, w której starosta przyzna jej bon, bonu nie dostanie.
Wyzwaniem dla pośredniaków będzie dotarcie do osób biernych zawodowo. Wątpliwości budzi też finansowanie aktywizacji, skoro szukający pracy mają rejestrować się w dowolnej miejscowości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas