[b]Miałem przyznane świadczenie rehabilitacyjne na sześć miesięcy do 29 marca 2010 r. Po jego wyczerpaniu zarejestrowałem się w powiatowym urzędzie pracy (30 marca) i otrzymałem zasiłek dla bezrobotnych. Miesiąc później złożyłem wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale komisja lekarska przyznała mi ponownie świadczenie rehabilitacyjne (drugie sześć miesięcy). Teraz czekam na decyzję, ale boję się, że ZUS odmówi mi prawa do świadczenia, bo – jak już wyczytałem – nie należy się ono osobie uprawnionej do zasiłku dla bezrobotnych. Co mi w takiej sytuacji przysługuje?[/b] – pyta czytelnik.
[i] [b]Odpowiada Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS:[/b][/i]
Zgodnie z art. 18 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=56631130DF68ECA18CD4CD07F3F2DBDC?id=176768]ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267)[/link] świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.
Rzeczywiście, treść tego przepisu wskazuje na brak podstaw do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego czytelnikowi, który miesiąc po zarejestrowaniu się w powiatowym urzędzie pracy i uzyskaniu zasiłku dla bezrobotnych wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o przyznanie renty. Nie dostał jej, ale na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ZUS przyznano zainteresowanemu świadczenie rehabilitacyjne na okres kolejnych sześciu miesięcy, licząc od 30 marca.
Oznacza to, że ten ubezpieczony z 30 marca przestał spełniać warunki wskazane w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9E4E7738A1A301043DF079B98E3099C5?id=269029]ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r., nr 69 poz. 415)[/link]. Wynika z niej, że bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonująca pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy, o ile po ustaniu zatrudnienia nie pobiera świadczenia rehabilitacyjnego (art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. c tej ustawy).