Emerytura dla pracującego w zawieszeniu

Publikacja: 07.01.2011 10:16

Emerytura dla pracującego w zawieszeniu

Foto: www.sxc.hu

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik, który chce pobierać emeryturę musi najpierw rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Czynny zawodowo emeryt, pobierający świadczenie już w 2010 r., emeryturę może stracić dopiero od października 2011 r.

Taka nierówna sytuacja prawna pracującego emeryta ma miejsce na skutek najnowszej zmiany ustawy emerytalnej, obowiązującej od 1 stycznia 2011 r.

W zależności od tego, czy ZUS przyznał emeryturę przed czy po 1 stycznia 2011 r., różna jest data, od której wstrzyma jej wypłatę emerytowi kontynuującemu zatrudnienie w ramach stosunku pracy.

Przypomnijmy, że od 2011 r. osoby, które chciałyby pobierać emeryturę, muszą pamiętać by przed złożeniem wniosku o emeryturę - "pozbyć się" statusu pracowniczego - czyli rozwiązać łączący ich z pracodawcą stosunek pracy przynajmniej na jeden dzień.

Ważne jest, by w dniu składania wniosku o emeryturę nie być już pracownikiem.

Wymaga tego - przywrócony w brzmieniu sprzed dwóch lat art. 103a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawy emerytalnej[/link].

W przeciwnym razie dojdzie do zawieszenia emerytury i to niezależnie od:

- wysokości osiąganego przychodu oraz

- wieku osoby uprawnionej do emerytury.

[ramka][b]WAŻNE:[/b]

Wymóg rozwiązania stosunku pracy dotyczy każdego pracownika ubiegającego się o każdy rodzaj świadczenia emerytalnego. Nie jest zatem istotne, czy jest to wcześniejsza emerytura, emerytura w tzw. powszechnym wieku emerytalnym, czy emerytura kapitałowa.

Nowa regulacja dotyczy wszystkich emerytów, którzy nie rozwiązali stosunku pracy zawartego przed uzyskaniem prawa do emerytury, a więc zarówno tych, którzy już przeszli na emeryturę, jak i tych, którzy prawo do emerytury uzyskają dopiero w 2011 r. Inne są jednak terminy, od kiedy nastąpi zawieszenie emerytury.[/ramka]

[srodtytul]Prawo do emerytury nabyte w 2011 r.[/srodtytul]

Emerytura przyznana po 1 stycznia 2011 r. pracującemu świadczeniobiorcy nie będzie mu wypłacana do czasu rozwiązania stosunku pracy i zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty.

Chodzi tu o osoby, które:

- wniosek o emeryturę złożyły po 31 grudnia 2010 r.,

- wniosek o emeryturę złożyły jeszcze w 2010 r., ale warunki wymagane do przyznania emerytury (np. osiągnięcie wymaganego wieku) spełnią po 31 grudnia 2010 r.

Trzeba jednak pamiętać, by do wniosku o podjęcie wypłaty emerytury, koniecznie dołączyć świadectwo pracy albo zaświadczenie pracodawcy, potwierdzające fakt i datę rozwiązania stosunku pracy.

[srodtytul]Prawo do emerytury nabyte przed 2011 r.[/srodtytul]

Emerytom, którzy pobierają świadczenia przyznane przed 1 styczniem 2011 r. i nadal mają pracowniczy angaż u tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed uzyskaniem emerytury, ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia dopiero od 1 października 2011 r.

[ramka] [b]WAŻNE:[/b]

Osoby, które rozwiązały stosunek pracy, a nie powiadomiły o tym ZUS - powinny niezwłocznie przedłożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy. Brak tych dokumentów spowoduje wstrzymanie wypłaty emerytury od począwszy dnia 1 października 2011 r.[/ramka]

[srodtytul] Kiedy ZUS wypłaci zawieszone świadczenie?[/srodtytul]

Zgodnie z przepisami zawieszona emerytura jest ponownie wypłacana od miesiąca, w którym przynajmniej przez 1 dzień emeryt już nie pracuje w ramach tego samego zatrudnienia, co przed nabyciem emerytury, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

I tak, jeśli umowa o pracę rozwiązuje się z ostatnim dniem miesiąca (np. 31 stycznia, czy 28 lutego), wypłata emerytury przysługuje od następnego miesiąca, nie wcześniej jednak niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek w tej sprawie.

[ramka][b]Przykład 1[/b]

Pani Bożena, mimo że nabyła prawo do emerytury od 1 lutego 2011 r.,nie pobiera świadczenia, ponieważ nie rozwiązała umowy o pracę z pracodawcą, z którym łączył ją stosunek pracy przed przyznaniem świadczenia emerytalnego.

Umowa o pracę pani Bożeny zostanie rozwiązana dopiero z dniem 31 marca 2011 r. ZUS może zacząć wypłacać emeryturę pani Bożenie od 1 kwietnia 2011 r., o ile złoży ona w kwietniu wniosek o wznowienie wypłaty świadczenia wraz ze świadectwem pracy czy innym potwierdzającym ustanie zatrudnienia dokumentem wystawionym przez byłego pracodawcę.

Jeśli wniosek zostanie zgłoszony w maju, wypłata emerytury zostanie podjęta dopiero od maja.[/ramka]

Tym osobom, które rozwiążą stosunek pracy w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca (np. 18 lutego), wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym emeryt nie kontynuował już zatrudnienia, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłosi wniosek, wraz z wymaganymi dokumentami.

[ramka] [b]Przykład 2[/b]

Sytuacja jak w przykładzie 1, z tą jednak różnicą, że umowa o pracę pani Bożeny rozwiązuje się 18 lutego.

ZUS wypłaci pani Bożenie emeryturę od 1 marca 2011 r., o ile złoży ona wniosek wraz z wymaganą dokumentacją jeszcze w marcu. W razie późniejszego zgłoszenia wniosku wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym wniosek ten zostanie zgłoszony.[/ramka]

Osobom, które wniosek o podjęcie wypłaty emerytury złożą w ciągu miesiąca (30 dni) od otrzymania decyzji o przyznaniu emerytury, wypłata świadczenia przysługiwać będzie od miesiąca, w którym już nie pozostawały w tym samym zatrudnieniu, co przed nabyciem emerytury.

[ramka] [b]Przykład 3[/b]

Decyzją z dnia 28 lutego 2011 r. ZUS przyznał od 1 lutego 2011 r. emeryturę pani Bożenie, która rozwiązała - łączącą ją w chwili nabycia prawa do emerytury - umowę o pracę z dniem 18 lutego 2011 r.

Pani Bożena złożyła w ZUS świadectwo pracy wraz z wnioskiem dopiero 1 marca 2011 r. Mimo to otrzyma emeryturę już za luty 2011 r. Stanie się tak, ponieważ złożyła wniosek wraz ze świadectwem pracy przed uprawomocnieniem się decyzji przyznającej świadczenie emerytalne. [/ramka]

[b] W razie rozwiązania stosunku pracy po 30 września 2011 r. obowiązują te same zasady podjęcia wypłat, jakie dotyczą świadczeń przyznanych od 1 stycznia 2011 r. (i od razu zawieszonych).[/b]

[ramka] Czytaj także:

[link=http://www.rp.pl/artykul/55640,573386-Emerytura-albo-etat---trzeba-bedzie-wybrac.html]Emerytura albo etat – trzeba będzie wybrać[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/55640,573450-Trzeba-bedzie-sie-zwolnic-przed-emerytura.html]Trzeba będzie się zwolnić przed emeryturą[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/55656,586103_Nizsza-pensja-dla-pracujacego-emeryta.html]Po powrocie do firmy emeryt dostanie niższą pensję[/link]

[/ramka]

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=406805]ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 257, poz. 1726)[/link][/i]

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik, który chce pobierać emeryturę musi najpierw rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Czynny zawodowo emeryt, pobierający świadczenie już w 2010 r., emeryturę może stracić dopiero od października 2011 r.

Taka nierówna sytuacja prawna pracującego emeryta ma miejsce na skutek najnowszej zmiany ustawy emerytalnej, obowiązującej od 1 stycznia 2011 r.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce