Wniosek o zwrot zawieszonej emerytury zakończy proces

Emeryci łatwo mogą wycofać sprawy z sądów, by skorzystać z ustawy ?o zwrocie świadczeń zawieszonych im w 2011 r. Wystarczy wniosek do ZUS.

Publikacja: 14.02.2014 08:44

Wniosek o zwrot zawieszonej emerytury zakończy proces

Foto: www.sxc.hu

Udało się nam uzyskać deklarację władz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że wycofa swoje apelacje w procesach o zwrot emerytur zawieszonych w październiku 2011 r. Zakończenie tych spraw w sądzie pozwoli emerytom na szybkie odzyskanie świadczeń na podstawie wchodzącej w przyszłą środę, 19 lutego, ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

Aby emeryci mogli skorzystać z tej ustawy, muszą jednak najpierw postarać się o to, by ZUS wycofał swoją apelację od wyroków sądów pierwszej instancji. Do zakończenia procesu jest to bowiem niemożliwe.

– Jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację i po zakończeniu postępowania sądowego wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy – deklaruje Jacek Dziekan, rzecznik prasowy centrali ZUS w Warszawie.

Wynika z tego, że emeryci, którzy wygrali już z ZUS w pierwszej instancji, powinni teraz złożyć wnioski bezpośrednio do ZUS o wypłatę zaległości na podstawie ustawy. Będzie to sygnał dla Zakładu, aby wycofał się z procesu. Co ważne, ZUS najpierw zawiesi swoje postępowanie w sprawie wypłaty na podstawie ustawy i wyśle do sądu informację, że wycofuje apelację od korzystnego dla emeryta wyroku. Wtedy wyrok sądu pierwszej instancji przyznającego zaległe świadczenie się uprawomocni. Po tym jak emeryt dostanie informację o tym, powinien ponownie zgłosić się do ZUS z wnioskiem o odwieszenie postępowania o wypłatę na podstawie ustawy. Skoro jednak zwrot zawieszonego świadczenia będzie mu przysługiwał na podstawie wyroku, to na podstawie ustawy ZUS wypłaci mu tylko odsetki od zaległości.

Podobnie powinny zachować się osoby, gdy rozpoczęła się już rozprawa w pierwszej albo w drugiej instancji – po ich apelacji. Choć w obu przypadkach inicjatywa do wycofania sprawy z sądu należy do nich, po rozpoczęciu rozprawy potrzebna jest zgoda ZUS na wycofanie sprawy z sądu. Zgłoszenie wniosku o wypłatę świadczenia na podstawie ustawy będzie sygnałem dla urzędników zakładu, aby wyrazili zgodę na wycofanie sprawy z sądu.

Zgody ZUS na wycofanie sprawy z sądu nie potrzebują jedynie te osoby, w których sprawie nie odbyła się jeszcze pierwsza rozprawa, zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji (po ich apelacji od niekorzystnego dla emeryta wyroku). Po wycofaniu sprawy z sądu powinni oni złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zaległości z odsetkami. Do wniosku trzeba dołączyć informację o prawomocnym zakończeniu procesu przed sądem.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce