Czy załączenie listu motywacyjnego do aplikacji jest konieczne? Czy CV bez listu jest od razu odrzucane przez osobę prowadzącą rekrutację?
Fakt, że w treści ogłoszenia pracodawca prosi o przesłanie dokumentów składających się z CV i listu motywacyjnego, oznacza, że równie dużą rolę przypisuje temu drugiemu dokumentowi. Spodziewa się, że znajdzie w nim intencje oraz powody, dla których osoba zdecydowała się aplikować na konkretne stanowisko. Jeśli jednak nie ma wymogu załączania listu motywacyjnego, przesłanie go wraz z CV jest mile widziane. List motywacyjny jest swego rodzaju uzupełnieniem CV.
Osoby poszukujące pracy wysyłają nawet po kilkadziesiąt aplikacji dziennie. Więc może należy przygotować uniwersalny list motywacyjny na wszystkie rekrutacje?
Jednym z podstawowych błędów jest napisanie jednego, uniwersalnego listu, który jest wysyłany do wszystkich potencjalnych pracodawców. Kandydaci zmieniają nazwę firmy w nagłówku, a czasem nawet i tego nie robią, pisząc po prostu „Wasza Firma", lub „Państwa Przedsiębiorstwo". Brak skierowania swojej prośby do konkretnej firmy powoduje, że już na wstępie czytająca taki list osoba może odnieść wrażenie, że kandydat chce pracować „gdziekolwiek", podczas gdy pracowników poszukuje się „do nas", czyli do firmy, którą reprezentuje rekruter.
Jeszcze większym błędem jest umieszczenie w liście nazwy innej firmy zamiast właściwego adresu potencjalnego pracodawcy. Błędy takie często można znaleźć np. w klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Zaistniały fakt z pewnością nie przemawia za taką kandydaturą. Może świadczyć o niestaranności kandydata i o jego nieprzywiązywaniu wagi do szczegółów.