Najgorsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

Ani idealne CV, ani budowanie wizerunku w Internecie nie pomogą, gdy negatywnie zaskoczymy rekrutującego

Publikacja: 23.04.2012 11:41

Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacynej?

Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacynej?

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Mona Abdel-Halim, współzałożycielka aplikacji rekrutacyjnej Resunate dla startupów, wyróżnia 5 największych błędów, które popełniają kandydaci na rozmowach kwalifikacyjnych.

1. Niedbałość podczas rozmowy telefonicznej

Rozmowa telefoniczna jest często pierwszym etapem rekrutacji. Jeśli dostajemy telefon od potencjalnego pracodawcy, nasza aplikacja z pewnością wyróżniała się wśród innych. Rekruterzy wskazują jednak, że etap ten jest często bagatelizowany. Przykładowo wielu z nich zdarzyło się rozmawiać z ewidentnie podpitymi kandydatami. Błędem jest również brak koncentracji na rozmowie, np. robienie czegoś w międzyczasie na komputerze, przemieszczanie się po mieszkaniu.

Jeśli nie możemy w danej chwili odbyć rozmowy, to najlepiej jest wytłumaczyć to dzwoniącemu i umówić się na konkretną godzinę, gdy będziemy mogli porozmawiać z nim w spokoju. Jeśli jest on zainteresowany naszą kandydaturą, to z pewnością oddzwoni.

2. Wspominanie o innych propozycjach pracy

Czasem kandydaci próbują kreować się na rozchwytywanych. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej potrafią odebrać telefon i umówić się na rozmowę u innego pracodawcy. To nie jest dobra strategia. Rekrutującego zniechęci taka postawa, szczególnie, gdy poświęcił dużo czasu na analizę kompetencji kandydata i przygotowanie do rozmowy z nim. Kandydat chwalący się innymi propozycjami wyraźnie pokazuje, że dana praca nie jest dla niego ważna.

3. Przesadna szczerość wobec rekrutującego

Zarzucanie potencjalnego pracodawcy fascynującymi historiami z naszego życia nie świadczy wcale o elokwencji. Szczególnie należy uważać na opowieści o innych rekrutacjach, aby nie sprawić wrażenia, że pracy szukamy już całe wieki.

4. Mówienie źle o byłej pracy

Nawet jeśli poprzedni pracodawca naprawdę zalazł nam za skórę (nie bez przyczyny szukamy nowej pracy), to nie warto dzielić się tym na rozmowie kwalifikacyjnej, by nie sprawić wrażenia człowieka o negatywnym nastawieniu do życia. Rekruterzy podają przykład osoby starającej się o pracę w dziale obsługi klienta, która opowiadała o tym, jak to w poprzedniej pracy musiała zmagać się ze „starymi babskami". Jak łatwo się domyślić, pracy nie dostała.

5. Zbytnia pewność siebie

Choć pewność siebie jest z pewnością zaletą, zarozumiałość nie pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy. Nawet jeśli kandydat rzeczywiście posiada imponujące kompetencje, nie pomogą mu one w przejściu rekrutacji, jeśli potencjalny pracodawca uzna, że będzie on osobą, z którą będzie się ciężko pracowało.

Poszukiwanie pracy
Fala zwolnień pogorszyła nastroje pracowników
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Poszukiwanie pracy
Więcej firm chce zatrudniać niż zwalniać
Poszukiwanie pracy
Startuje Program Kariera - szansa na elitarne płatne praktyki
Poszukiwanie pracy
Nie wystarczy znaleźć i zrekrutować dobrego kandydata
Poszukiwanie pracy
Co drugi specjalista czeka na okazję do zmiany pracodawcy w 2025 r.