Petycja do rządu w sprawie gender

W sieci pojawił się list w sprawie stanowiska rządu RP wobec kampanii przeciw ideologii gender. Pod apelem podpisało się blisko sto osób, w tym środowisko naukowców, artystów i działaczy społecznych.

Publikacja: 14.01.2014 14:31

premier Donald Tusk

premier Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- "W Polsce prowadzona jest od paru miesięcy kampania przeciwko „ideologii gender". Dotychczasowym punktem kulminacyjnym w tym dezinformującym społeczeństwo dyskursie był odczytywany w kościołach List Episkopatu Polski na Dzień Świętej Rodziny, tworzący wizję przeciwnika odpowiedzialnego za „dewastację rodziny", upadek moralny, a zwłaszcza za zjawisko nazywane seksualizacją dzieci. To ostatnie pojęcie stało się powtarzanym w wystąpieniach przeciwników równości płci hasłem, zarzewiem konkretnych działań politycznych, utworzenia zespołu parlamentarnego Stop ideologii gender" - czytamy w apelu, który zamieszczono na stronie www.petycje.pl.

Twórcy apelu zaznaczają, że język kampanii przeciw „ideologii gender" nosi cechy mowy nienawiści. Ich zdaniem powołuje do życia „niekonkretne i częściowo abstrakcyjne byty – gender, genderyści, ideologia gender – i zarazem obarcza je winą za wszelkie negatywne procesy społeczne, aż po zarzuty działań przestępczych, takich jak nakłanianie do pedofilii". Jednocześnie apelują do premiera o wyjaśnienie stanowiska Rządu RP w sprawie polityki równościowej. Według nich opinia publiczna powinna otrzymać z wiarygodnego źródła informację na temat realizacji polityki.

Podkreślają również, że atakowana grupa wspomaga wiedzą prowadzenie w Polsce działań na rzecz równości płci, w tym przyjęcie zasady gender mainstreaming, "a obecnie została obarczona winą za w pełni jawne, legalne i wpisane w program rządu działania na rzecz równości, nazywane przez przeciwników podstępną deprawacją". Naukowcy chcieliby też się dowiedzieć w jaki sposób Rząd RP będzie wspierał przestrzeganie zasady gender equality w projektach zgłaszanych Komisji Europejskiej do Programu Ramowego Horyzont 2020. Dodają też, że wyjaśnienia wymaga więc rodzaj zobowiązań, które wypełnia Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej.

Pod apelem podpisało się blisko sto osób, w tym naukowcy z Państwowej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Szczecińskiego, Södertörn University, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Kempa będzie zwalczać gender

Polityka
Będzie tylko jedna debata wszystkich kandydatów na prezydenta
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Polityka
Były premier Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu
Polityka
Sikorski ostrzega Donalda Trumpa: To jest już inny Putin
Polityka
Polityk bez tytułu magistra – błąd, kłamstwo czy brak kontroli?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Andrzej Gut-Mostowy: Deportacje z USA? Trzeba uszanować, że Ameryka chce zrobić porządek z tą sprawą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego