Badanie „Nastroje konsumenckie” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz wywiadów internetowych (CAWI) w okresie 22-24 kwietnia na próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski.
Według sondażu, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w ostatniej dekadzie kwietnia, chciałoby w nich uczestniczyć 90 proc. Polaków uprawnionych do głosowania - o jeden punkt procentowy więcej niż dwa tygodnie wcześniej. CBOS zaznaczył, że wskaźnik ten nie jest tożsamy z frekwencją. Z możliwości udziału w wyborach parlamentarnych rezygnuje 6 proc. dorosłych Polaków, o jeden punkt mniej niż na początku kwietnia - czytamy.
Czytaj więcej
Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich wzięli udział w debacie zorganizowanej przez „Super Ex...
Na kogo Polacy chcą głosować? Sondaż
Jak według sondażu CBOS na niespełna miesiąc przed wyborami prezydenckimi wygląda poparcie dla poszczególnych partii politycznych? Gdyby wybory odbyły się w trzeciej dekadzie kwietnia, najwięcej głosów uzyskałyby Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość - na każdą z tych formacji chciałoby głosować po 32 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W przypadku formacji kierowanej przez premiera Donalda Tuska oznacza to spadek poparcia o 1 punkt procentowy w porównaniu z sondażem przeprowadzonym od 7 do 9 kwietnia. Z kolei partia, na czele której stoi były premier Jarosław Kaczyński odnotowała w tym okresie wzrost poparcia o 6 punktów procentowych.
Jak zaznaczył CBOS, takie wyniki sondażu wskazują, że „po trzech miesiącach wyraźnej przewagi KO nad PiS powróciliśmy do sytuacji z lutego i stycznia, kiedy poparcie dla obu tych ugrupowań było takie samo”.