W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym" Krzysztof Adam Kowalczyk, szef działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”, ocenia stan polskiej gospodarki, najnowszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotycząca utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie i czwartkowe wystąpienie prezesa NBP. Czy Adam Glapiński – na co liczyli ekonomiści – „puścił parę z ust” w sprawie potencjalnego cięcia stóp? Jakie sygnały płyną z jego wystąpienia? Czy bieżąca polityka i zbliżające się wybory prezydenckie wpłyną na decyzje Rady Polityki Pieniężnej?
Adam Glapiński z gołębia przepoczwarzył się w jastrzębia, a teraz znowu w gołębia
Wystąpienia prezesa NBP i przewodniczącego RPP zyskały rozgłos ze względu na swój specyficzny styl – nazywane są nawet „stand-upami Glapińskiego”. – Gdyby wyjąć anegdoty o złocie i konkursach, to tym razem wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego momentami było całkiem merytoryczne – ocenia Kowalczyk.
Czytaj więcej
Mimo braku zmiany stóp procentowych nastawienie RPP zasadniczo się zmieniło – powiedział prezes N...
– Prezes tak co jakiś czas się przepoczwarza. Kiedyś był gołębi, potem jastrzębi, a teraz znów wraca do gołębiej postawy – komentuje Kowalczyk. Czy zmiana retoryki oznacza faktyczne poluzowanie polityki pieniężnej?
Prezes Glapiński sygnalizuje gotowość RPP do obniżki stóp procentowych
Inflacja od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie 4,2–4,9 proc., a jej dalszy spadek może otworzyć drzwi do obniżek stóp procentowych. – Prezes Glapiński sygnalizuje, że RPP rozważy obniżki stóp być może nawet już za miesiąc czy dwa miesiące – zaznacza Kowalczyk, podkreślając, że byłoby to dobrą wiadomością dla kredytobiorców.