Projekt raportu ws. afery wizowej. 11 zawiadomień, w tym wobec Morawieckiego

Szef komisji śledczej ds. afery wizowej Marek Sowa (KO) przedstawił projekt raportu końcowego z jej prac. Jak poinformował, komisja złoży 11 zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyły m.in. byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua, byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz i byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Dodał, że będzie też skarga na opieszałość postępowania prowadzonego przez lubelską prokuraturę.

Publikacja: 26.11.2024 11:38

Marek Sowa, przewodniczący komisji śledczej ds. afery wizowej

Marek Sowa, przewodniczący komisji śledczej ds. afery wizowej

Foto: PAP/Albert Zawada

Komisja będzie głosowała nad projektem na ostatnim posiedzeniu, które ma się odbyć 3 grudnia roku o godzinie 11:00. 

Komisja ds. afery wizowej przesłuchała 37 świadków

Projekt końcowego raportu liczy 340 stron, zawiera także załączniki. Znajdzie się w nim kilkanaście wniosków do prokuratury. - Przesłuchaliśmy 37 świadków i odebraliśmy opinię od dwóch biegłych. Było 40 posiedzeń komisji i ponad 110 godzin przesłuchań, otrzymaliśmy setki akt od prokuratury i urzędów – wyliczał Sowa.

Przewodniczący komisji poinformował, że w ciągu czterech lat niemal połowa wszystkich wiz pracowniczych w Unii Europejskiej została wydana przez Polskę. - Te osoby w wielu przypadkach w ogóle nie były zainteresowane wjazdem do naszego kraju. Wykorzystały sytuację, łatwość uzyskania wizy w Polsce, by pojechać od razu do kraju docelowego – mówił Sowa.

Czytaj więcej

Program wizowy rządu Morawieckiego dla informatyków do prokuratury. Co o nim wiadomo?

Zawiadomienia do prokuratury dotyczące Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Raua, Jadwigi Emilewicz

- W MSZ funkcjonował korupcjogenny system umożliwiający załatwiania wiz z pominięciem procedur. Politycy PiS, także wyżsi urzędnicy w ministerstwie, posiadali wiedzę o procederze, jego skali i kierunkach migracji. Pomimo to nie podjęli działań, by zapobiec tej sytuacji - mówił Sowa.

Czytaj więcej

Afera z polskimi wizami. Radosław Sikorski: Potwierdzamy, utracono kontrolę

Dodał, że po otrzymaniu w lipcu 2022 informacji o nielegalnym procederze legalizacji pobytu cudzoziemców, CBA przez 6-7 miesięcy nie podjęło działań operacyjno-rozpoznawczych, ani analitycznych.

Marek Sowa dodał, że trzy zawiadomienia do prokuratury będą dotyczyć nieprawidłowości w zawieszonym w styczniu programie Poland.Business Harbour. Zakładał on uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów z branży IT, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Cztery zawiadomienia dotyczyć będą braku nadzoru w MSZ nad procesem wydawania wiz, narażenia budżetu państwa na straty w wyniku wynajmu nieruchomości oraz „pomocnictwa w załatwianiu wiz, przyspieszaniu czy pomijaniu procedur wizowych na życzenie osób protegowanych, związanych z Piotrem Wawrzykiem”. Zarzuty będą skierowane pod adresem m.in. byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua.

Komisja będzie głosowała nad projektem na ostatnim posiedzeniu, które ma się odbyć 3 grudnia roku o godzinie 11:00. 

Komisja ds. afery wizowej przesłuchała 37 świadków

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: KO zwiększa przewagę nad PiS. Poparcie dla koalicjantów spada
Polityka
Jest nowy kandydat na prezydenta. Komu może odebrać głosy w I turze?
Polityka
Karol Nawrocki o zaletach swojego szefa sztabu: Urodzony w latach osiemdziesiątych
Polityka
Ta partia jeszcze nie wskazała swojego kandydata na prezydenta. Sondaż pokazał, jaki ma problem
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Polityka
Prof. Marciniak: Poparcie dla Nawrockiego wsród wyborców PiS jest przeciętne