KUKIZ15 na bakier z lex Kukiz. Nie stosuje się do „bata na kombinatorów”

Zdaniem PKW ugrupowanie związane z Pawłem Kukizem nie przestrzega należycie przepisów wprowadzonych właśnie przez byłego rockmana. – To pachnie hipokryzją – ocenia ekspert.

Publikacja: 01.11.2024 07:50

Szef partii KUKIZ15, poseł Jarosław Sachajko (z prawej) i Paweł Kukiz, który nie należy do tego ugru

Szef partii KUKIZ15, poseł Jarosław Sachajko (z prawej) i Paweł Kukiz, który nie należy do tego ugrupowania. - Jedynie wyraziłem zgodę na używanie mojego nazwiska na potrzeby jej nazwy - tłumaczy.

Foto: PAP/Leszek Szymański

– To jest bardzo radykalna ustawa. Ja ją dostałem w prezencie od byłego wicepremiera Włoch Luigiego Di Maio i ona wprowadzona została we Włoszech no troszeczkę ponad dwa lata temu i już w znacznej mierze pohamowała tam korupcję – w ten sposób w 2021 roku Paweł Kukiz, ówczesny lider koła Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia, reklamował swój projekt ustawy antykorupcyjnej. Od jego przyjęcia uzależniał dalszą współpracę z PiS i rzeczywiście Sejm przegłosował go we wrześniu 2021 roku.

Ustawa przewiduje, że skazani za korupcję nie mogą się ubiegać o pieniądze publiczne w ramach przetargów, a samorządowcy i parlamentarzyści dostali zakaz pracy w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Do ustawy, przedstawianej przez Kukiza jako „bat na łapowników i kombinatorów”, nie stosuje się jednak partia KUKIZ15.

PKW: Partia KUKIZ15 powinna publikować rejestry umów i wpłat, lecz tego nie robi

Tak wynika z uchwały, którą w ostatni poniedziałek przyjęła Państwowa Komisja Wyborcza. Po zbadaniu sprawozdania finansowego KUKIZ15 za ubiegły rok stwierdziła, że przyjmuje je ze wskazaniem uchybienia. Polega ono na niestosowaniu się partii do obowiązku publikowania w internecie rejestrów umów oraz wpłat powyżej 10 tys. zł.

Czytaj więcej

Jakubiak: Będą przedterminowe wybory. Polacy nie pozwolą Tuskowi na domknięcie systemu

Taki obowiązek wprowadziło właśnie lex Kukiz. Ustawa przewiduje, że wszystkie legalnie działające partie udostępniają rejestry umów i wpłat „na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej”. Łatwo można sprawdzić, że partia KUKIZ15 zamieszcza wspominane rejestry w internecie. Jednak, jak zauważyła PKW, nie robi tego na stronie BIP. „Partia nie widnieje wśród podmiotów zarejestrowanych w www.bip.gov.pl, jak i w www.gov.pl/web/bip” – pisze PKW, dodając, że tym samym „nie dopełniła ona obowiązku”.

Co na to Paweł Kukiz? – Nie jestem członkiem tej partii, nigdy nim nie byłem, lecz jedynie wyraziłem zgodę na używanie mojego nazwiska na potrzeby jej nazwy. Choć akronim KUKIZ można rozszyfrować też jako Koniec Układu Korupcji I Złodziejstwa – mówi, odsyłając do szefa partii, posła Jarosława Sachajki.

Jarosław Sachajko zdziwiony uchwałą PKW

Ten ostatni w 2021 roku był w Sejmie przedstawicielem wnioskodawców projektu ustawy, więc powinien znać ją od podszewki. Mówi nam, że jest zdziwiony uchwałą PKW. – Partia zleciła usługę dotyczącą Biuletynu Informacji Publicznej informatykowi. Zwrócę się do niego o wyjaśnienia – zapowiada.

Czytaj więcej

Koniec Palikota jako polityka. Sąd wyrejestrował założony przez niego Twój Ruch

Zaznacza, że rejestry opublikowane przez partię w internecie i tak są puste, bo KUKIZ15 nie zawiera żadnych umów i nie dostaje wpłat powyżej 10 tys. zł. Kłopot w tym, że nie są to pierwsze problemy ugrupowań skupionych wokół Kukiza z przestrzeganiem „bata na kombinatorów”.

Przepisy weszły w życie w lipcu 2022 roku, gdy działała jeszcze pierwsza partia Kukiza K’15. W styczniu 2023 roku sąd wykreślił ją z ewidencji z powodu niezłożenia w terminie sprawozdania finansowego, a wcześniej nie opublikowała rejestru ani umów, ani wpłat.

Problemy z przestrzeganiem przez partie Pawła Kukiza jego własnych przepisów

Środowisko Pawła Kukiza zarejestrowało nową formację KUKIZ15. W maju 2023 roku alarmowaliśmy, że również ono nie prowadzi rejestrów umów i wpłat. Do naszego artykułu partia wysłała sprostowanie. Tłumaczyła, że w tamtym czasie postanowienie o wpisie partii KUKIZ15 do rejestru nie było jeszcze prawomocne, w związku z czym nie ciążył na niej obowiązek prowadzenia rejestrów. W odpowiedzi na to sprostowanie argumentowaliśmy, że PKW od lat stoi na stanowisku, że partia nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru, nawet jeśli jest nieprawomocny.

Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska twierdzi, że kto jak kto, ale partie związane z autorem przepisów antykorupcyjnych powinny przestrzegać ich z wyjątkową starannością. – W innym przypadku pachnie to hipokryzją – ocenia.

Czytaj więcej

Paweł Kukiz o Paulinie Matysiak: Zaimponowała mi. Usłyszałem siebie z 2015 r.

Choć zauważa, że również wiele innych małych ugrupowań ma problemy z przestrzeganiem przepisów Kukiza. Ze strony internetowej JawnePartie.pl wynika, że w ogóle rejestrów umów i wpłat nie publikuje aż 65 ugrupowań, czyli dwie trzecie partii zarejestrowanych w Polsce.

– To jest bardzo radykalna ustawa. Ja ją dostałem w prezencie od byłego wicepremiera Włoch Luigiego Di Maio i ona wprowadzona została we Włoszech no troszeczkę ponad dwa lata temu i już w znacznej mierze pohamowała tam korupcję – w ten sposób w 2021 roku Paweł Kukiz, ówczesny lider koła Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia, reklamował swój projekt ustawy antykorupcyjnej. Od jego przyjęcia uzależniał dalszą współpracę z PiS i rzeczywiście Sejm przegłosował go we wrześniu 2021 roku.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Adrian Zandberg: Ludzie poszli do wyborów po zmianę. To się nie dzieje
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Polityka
Zbigniew Ziobro ignoruje wezwanie przed komisję śledczą. „Ta kartka byłaby zabawna”
Polityka
Kandydat PiS na prezydenta. Jarosław Kaczyński potwierdza jedno nazwisko
Polityka
PiS „testuje koalicję”. Jest wniosek o wotum nieufności wobec minister rządu Tuska
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Polityka
Marek Jakubiak wskazuje kandydata PiS na prezydenta, którego obawia się najbardziej