– To jest bardzo radykalna ustawa. Ja ją dostałem w prezencie od byłego wicepremiera Włoch Luigiego Di Maio i ona wprowadzona została we Włoszech no troszeczkę ponad dwa lata temu i już w znacznej mierze pohamowała tam korupcję – w ten sposób w 2021 roku Paweł Kukiz, ówczesny lider koła Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia, reklamował swój projekt ustawy antykorupcyjnej. Od jego przyjęcia uzależniał dalszą współpracę z PiS i rzeczywiście Sejm przegłosował go we wrześniu 2021 roku.
Ustawa przewiduje, że skazani za korupcję nie mogą się ubiegać o pieniądze publiczne w ramach przetargów, a samorządowcy i parlamentarzyści dostali zakaz pracy w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Do ustawy, przedstawianej przez Kukiza jako „bat na łapowników i kombinatorów”, nie stosuje się jednak partia KUKIZ15.
PKW: Partia KUKIZ15 powinna publikować rejestry umów i wpłat, lecz tego nie robi
Tak wynika z uchwały, którą w ostatni poniedziałek przyjęła Państwowa Komisja Wyborcza. Po zbadaniu sprawozdania finansowego KUKIZ15 za ubiegły rok stwierdziła, że przyjmuje je ze wskazaniem uchybienia. Polega ono na niestosowaniu się partii do obowiązku publikowania w internecie rejestrów umów oraz wpłat powyżej 10 tys. zł.
Czytaj więcej
Polska potrzebuje silnego prezydenta o stałych poglądach, który sprawi, że premier Donald Tusk nie będzie miał łatwego życia - ocenił kandydat na prezydenta Marek Jakubiak. W rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem poseł ujawnił, że chciałby zmienić konstytucję, odebrać rządowi inicjatywę ustawodawczą i zabronić posłom zasiadania w rządzie, a prezydentowi oddać kontrolę nad MON i MSZ.
Taki obowiązek wprowadziło właśnie lex Kukiz. Ustawa przewiduje, że wszystkie legalnie działające partie udostępniają rejestry umów i wpłat „na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej”. Łatwo można sprawdzić, że partia KUKIZ15 zamieszcza wspominane rejestry w internecie. Jednak, jak zauważyła PKW, nie robi tego na stronie BIP. „Partia nie widnieje wśród podmiotów zarejestrowanych w www.bip.gov.pl, jak i w www.gov.pl/web/bip” – pisze PKW, dodając, że tym samym „nie dopełniła ona obowiązku”.