Od lokalnego prokuratora do wiceprezydenta USA. Kim jest Kamala Harris?

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, która przez prawie cztery lata była w cieniu prezydenta Joe Bidena, może stać się pierwszą czarnoskórą kobietą z rekomendacją dużej partii na stanowisko prezydenta USA.

Aktualizacja: 22.07.2024 12:03 Publikacja: 21.07.2024 23:34

Kamala Harris

Kamala Harris

Foto: Chris duMond / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

rbi

Jak informuje „New York Times”, decyzja Bidena o rezygnacji z ubiegania się o reelekcję i poparciu Kamali Harris stawia obecną wiceprezydent na potężnej, choć niepewnej pozycji, dzięki której może stać się nową twarzą Partii Demokratycznej.

Kamala Harris może zawalczyć z Donaldem Trumpem o Biały Dom

Gdyby została kandydatką, miałaby tylko kilka miesięcy na zwiększenie słabych słupków poparcia, przedstawienie argumentów za swoją prezydenturą i przekonanie wyborców, że będzie lepsza niż Donald Trump. Byłego prezydenta Demokraci określają jako egzystencjalne zagrożenie dla demokracji. Jednak – jak podkreśla „NYT” – jeśli Kamala Harris zostanie kandydatką Demokratów, przejmie odpowiedzialność nie tylko za sukcesy legislacyjne, ale i porażki administracji Bidena.

Czytaj więcej

Kamala Harris zapowiada walkę o urząd prezydenta USA. „Moim zamiarem jest wygrać”

„Jeśli pani Harris zostanie kandydatką, natychmiast odwróci argument pokoleniowy. Trump przez lata wyśmiewał Joe Bidena, określając go zdyszanym starcem. Pani Harris ma 59 lat i jest o 19 lat młodsza od Trumpa, który ma 78 lat” – zauważa gazeta.

Kamala Harris nie będzie miała innego wyboru, jak tylko opierać się na sukcesach administracji duetu Biden-Harris z ostatnich czterech lat, którą Trump atakował bezlitośnie. Jako kandydatka partii mogłaby przypisywać sobie pewne zasługi za sukcesy legislacyjne prezydenta, takie jak nowe ustawy zwiększające wydatki na infrastrukturę, ale byłaby też narażona na ataki z powodu jego niepowodzeń, takich jak nieudane wycofanie się z Afganistanu, gwałtowny wzrost inflacji i trudności w kontrolowaniu przepływu migrantów przez południową granicę.

Kto zastąpi Joe Bidena w wyborach prezydenckich?

Kto zastąpi Joe Bidena w wyborach prezydenckich?

PAP

Kamala Harris wschodząca gwiazdą w Kongresie USA

Jako kandydatka Demokratów może móc skuteczniej niż Joe Biden apelować do kluczowych wyborców Partii Demokratycznej: osób kolorowych, młodych i postępowców, z których wszyscy wyrazili niezadowolenie z postawy Trumpa.

Czytaj więcej

Joe Biden rezygnuje z kandydowania na prezydenta USA. Wskazał, komu przekazuje poparcie

Kariera polityczna Harris zaprowadziła ją od lokalnego prokuratora, przez najwyższego funkcjonariusza organów ścigania w Kalifornii, aż po senatora Stanów Zjednoczonych. Przełamywała po drodze bariery rasowe i płciowe dzięki osobistej historii łączącej jamajskie i indyjskie korzenie oraz jej małżeństwu z białym Żydem.

W Kalifornii i Kongresie była wschodzącą gwiazdą, której ambicje skłoniły ją do ubiegania się o fotel prezydenta w roku 2020. Dołączyła wówczas do dużego grona pretendentów szukających szansy na obalenie Trumpa.

„Nie radziła sobie dobrze. Po tym, jak próbowała przełożyć swoją osobistą historię i program rządów na poparcie kampanii, wycofała się z wyścigu w grudniu 2019 r., na kilka tygodni przed prawyborami w Iowa i w New Hampshire” – przypomina „NYT”.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Joe Biden wywraca stolik. I to nie tylko w USA

W sierpniu następnego roku Joe Biden uratował jej karierę polityczną, nominując Harris na swojego kandydata na wiceprezydenta. Z dnia na dzień stała się potencjalną spadkobierczynią Partii Demokratycznej.

Gdy Biden ogłosił swoje zwycięstwo Harris powiedziała, że ​​„chociaż może być pierwszą kobietą na tym stanowisku, nie będzie ostatnią. Ponieważ każda mała dziewczynka oglądająca dzisiejszy wieczór widzi, że jest to kraj możliwości”.

Kamala Harris: prokurator, polityk i działaczka społeczna

Kamala Harris urodziła się w Oakland w Kalifornii. Oboje rodzice wiceprezydent działali w ruchu na rzecz praw obywatelskich i zaszczepili w niej zaangażowanie w walckę o prawa i wolności wszystkich ludzi. Zabierali ją w wózku na marsze na rzecz praw obywatelskich i uczyli o takich bohaterach, jak sędzia Sądu Najwyższego Thurgood Marshall i działaczka na rzecz praw obywatelskich Constance Baker Motley. Wiceprezydent Harris ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Howarda i Uniwersytecie Kalifornijskim w Hastings College of Law. W 2014 roku wyszła za mąż za prawnika Douglasa Emhoffa. Mają dużą rodzinę, w skład której wchodzą ich dzieci, Ella i Cole.

Czytaj więcej

Kamala Harris na prezydenta? „Reakcja sponsorów jednoznacznie pozytywna”

W 2004 r. została wybrana na prokuratora okręgowego w San Francisco, gdzie była krajowym liderem ruchu na rzecz praw osób LGBTQ+, udzielając pierwszego ślubu osób tej samej płci. Utworzyła także w tym biurze jednostkę ds. sprawiedliwości środowiskowej i stworzyła przełomowy program zapewniający osobom, które po raz pierwszy dopuściły się przestępstwa narkotykowego, możliwość zdobycia świadectwa ukończenia szkoły średniej i znalezienia zatrudnienia.

W 2010 r. Harris została wybrana na prokuratora generalnego Kalifornii, gdzie nadzorowała największy stanowy departament sprawiedliwości w kraju.  W 2017 r. została zaprzysiężona na senatora Stanów Zjednoczonych. W Senacie opowiadała się za ustawodawstwem mającym na celu walkę z głodem, zapewnianie ulg w czynszach, poprawę opieki zdrowotnej nad matkami, zwiększanie dostępu do kapitału dla małych przedsiębiorstw, rewitalizację amerykańskiej infrastruktury i walkę z kryzysem klimatycznym. Będąc członkiem Komisji Sądownictwa, przesłuchiwała kandydatów do Sądu Najwyższego. Pracowała także nad ochroną narodu amerykańskiego przed zagrożeniami z zagranicy i stworzyła ponadpartyjne ustawodawstwo, aby pomóc w zabezpieczeniu amerykańskich wyborów, pełniąc funkcję członka Senackiej Komisji Specjalnej ds. Wywiadu.

Czytaj więcej

Co się stanie z pieniędzmi na kampanię Joe Bidena? Do przejęcia jest 91,2 mln dolarów

Jako wiceprezydent starała się jednoczyć ludzi, aby zwiększać możliwości, pomagać rodzinom i chronić podstawowe wolności w całym kraju. Wspierała walkę o wolność kobiet do decydowania o własnym ciele, wolność do życia chronionego przed przemocą z użyciem broni, wolność głosowania oraz wolność picia czystej wody i oddychania czystym powietrzem.

Jak informuje „New York Times”, decyzja Bidena o rezygnacji z ubiegania się o reelekcję i poparciu Kamali Harris stawia obecną wiceprezydent na potężnej, choć niepewnej pozycji, dzięki której może stać się nową twarzą Partii Demokratycznej.

Kamala Harris może zawalczyć z Donaldem Trumpem o Biały Dom

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Syn prezydenta USA Hunter Biden przyznał się do winy. Grozi mu 17 lat więzienia
Polityka
Opozycjonistkę torturują w łagrach Łukaszenki. Mąż prosi Polskę o pomoc
Polityka
Rządowa wirówka na Ukrainie. Prezydent Zełenski zdymisjonował część ministrów
Polityka
Michel Barnier. Z alpejskich stoków na szczyty władzy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Polityka
Nieoczekiwane, "ironiczne" stwierdzenie Putina. To jego odpowiedź na zarzut wpływania na wybory w USA
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki