Kluczowa organizacja samorządowa przed wyborami władz

W Polsce trwa kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają odbyć się 9 czerwca. W tle zupełnie innego rodzaju wybory – w Związku Miast Polskich, jednej z kluczowych organizacji samorządowych.

Publikacja: 31.05.2024 04:30

Jednym z kandydatów na szefa ZMP ma być Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Jednym z kandydatów na szefa ZMP ma być Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Foto: PAP/Andrzej Jackowski

18 czerwca zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej” mają odbyć się wybory w Związku Miast Polskich. To jeden z ważniejszych od lat momentów dla samorządowców – ZMP poza np. Unią Metropolii Polskich czy ruchem Tak! Dla Polski to jedna z kluczowych organizacji, które reprezentują włodarzy miast. Z naszych rozmów  w różnych środowiskach samorządowych wynika, że jest co najmniej trzech kandydatów, którzy mogą rywalizować w wyborach na szefa tej organizacji.

Na „giełdzie nazwisk” pojawia się nazwisko prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który niedawno wygrał wybory na kolejną kadencję w stolicy Dolnego Śląska, prezydenta Ciechanowa i obecnego sekretarza ZMP Krzysztofa Kosińskiego (nie miał rywala w ostatnich wyborach samorządowych) oraz prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Sutryk był kandydatem niezależnym z poparciem m.in. Lewicy i PO, Kosiński jest związany od lat z PSL, Witkowski — z PO. 

Złożone wybory w Związku Miast Polskich

Zgodnie ze statutem decyzje dotyczące władz podejmuje Zgromadzenie Ogólne ZMP. I zgodnie z tym statutem głosy członków (jest ponad 350 osób w Stowarzyszeniu) są „ważone” – miasta o liczbie mieszkańców powyżej 1000 tys. mają cztery głosy, od 500 do 1000 tys. mają trzy głosy, od 100 do 500 tys. – dwa głosy, a poniżej 100 tys. – jeden głos. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, na ten mechanizm nakłada się też inna dyskusja w ramach samego związku – samorządowcy z ZMP zadają sobie pytanie, kto powinien ich reprezentować w obecnej sytuacji, po zmianie władzy i po tym, jak premier Donald Tusk, a raczej minister finansów Andrzej Domański rozpoczął prace nad nowym systemem finansowania samorządów. Jacek Sutryk dostał w kampanii samorządowej bezpośrednie poparcie premiera Donalda Tuska, co zostało odnotowane w środowisku samorządowym – co też może być argumentem w tych wyborach. Obecnie szefem ZMP jest senator Zygmunt Frankiewicz, jeden z architektów paktu senackiego w 2019 i w 2023 roku. Pytanie, przed którym stoi ZMP, dotyczy nie tylko wyboru nowych władz, ale też kierunku, w którym ma iść związek w nowych realiach politycznych. 

Czytaj więcej

Sondaż: Po publikacji taśm Tomasza Mraza poparcie dla PiS wzrosło, dla KO spadło

W ciągu ostatnich lat – za czasów władzy PiS – Związek Miast Polskich wielokrotnie zabierał głos np. w sprawach finansów samorządów czy też kwestii Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy z ZMP w wielu kwestiach interweniowali też u prezydenta Andrzeja Dudy. Teraz zarówno ZMP, jak i inne organizacje samorządowe uczestniczą w dyskusji z rządem w sprawie reformy systemu finansowania. Samorządowcy nie chcą, by powtarzała się sytuacja z czasu rządów PiS, gdy – jak podkreślają – nie tylko przybywało zadań dla samorządu, ale też „małe ojczyzny” poniosły duże straty finansowe ze względu na wprowadzenie Polskiego Ładu. Teraz nowy system finansowania samorządu ma być przedyskutowany z najbardziej zainteresowanymi i uwzględniać ich postulaty. Ostatecznego kształtu nowego systemu jednak nie ma. 

Niepokój samorządowców już w trakcie kampanii do Sejmu wzbudziła deklaracja Koalicji Obywatelskiej dotycząca podniesienia kwoty wolnej od podatku aż do 60 tys. złotych, co uderzyłoby w finanse samorządów. Liderzy lokalni dużą uwagę zwracają też na deklaracje rządu dotyczące nowych ustaw związanych z podnoszeniem bezpieczeństwa Polski i rozbudową systemu ochrony cywilnej. – Sprawy bezpieczeństwa muszą być priorytetem samorządów, ustawa o ochronie ludności będzie uwzględniała ich rolę – mówił niedawno w Sejmie (przy okazji Święta Samorządu Terytorialnego) szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Ważnym tematem w kuluarach jest też potencjalne zniesienie dwukadencyjności w samorządzie (pomysł wprowadzony przez PiS). Jednym słowem: samorządy i ich organizacje będą miały bardzo dużo pracy w najbliższych tygodniach i miesiącach, jeśli chodzi o legislację. I to w bardzo zróżnicowanych kwestiach. 

Polityka
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Ale prezydentem być nie chce
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Sikorski skomentował zapowiedź Trumpa ws. masowych deportacji
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Tony Housh: „Trump nie chce przegrać z Putinem”
Polityka
Bosak: Ukraina dokona ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, to pewne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Jest reakcja Tuska na zapowiedzi Trumpa ws. masowych deportacji nielegalnych imigrantów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego