Żona Baszara el-Asada wygrała z nowotworem piersi. Teraz wykryto u niej białaczkę

U Asmy Al-Asad, żony prezydenta Syrii Baszara el-Asada wykryto białaczkę - poinformował syryjski Pałac Prezydencki.

Publikacja: 21.05.2024 11:00

Asma al-Asad i prezydent Baszar el-Asad

Asma al-Asad i prezydent Baszar el-Asad

Foto: PAP/Abaca

arb

Informacja o wykryciu białaczki u Asmy Al-Asad pojawiła się niemal pięć lat po tym, jak ogłosiła ona, że wygrała z nowotworem piersi.

Asma Al-Asad przestanie pojawiać się publicznie

48-letnia żona Baszara el-Asada ma przejść specjalne leczenie, które wymagać będzie pozostawania w izolacji. W związku z tym syryjska Pierwsza Dama ma przestać pojawiać się publicznie.

Czytaj więcej

Żona prezydenta Syrii walczy z nowotworem

Reuters przypomina, że w sierpniu 2019 roku żona Asada poinformowała, że dzięki wczesnemu wykryciu nowotworu piersi wygrała walkę z rakiem i wróciła w pełni do zdrowia.

Urodzona w Wielkiej Brytanii Asma Al-Asad, określana w przeszłości mianem „róży pustyni”, cieszyła się dużą popularnością przed wybuchem wojny domowej w Syrii. Jednak mimo że po wybuchu wojny Pierwsza Dama Syrii zaczęła angażować się w działalność charytatywną na rzecz poszkodowanych działaniami zbrojnymi i spotykać się z rodzinami poległych żołnierzy, Zachód i syryjska opozycja widzą w niej żonę tyrana, który pogrążył kraj w wojnie domowej.

W 2023 roku Asma Al-Asad udała się w pierwszą zagraniczną podróż od 2011 roku

Asma Al-Asad stoi na czele organizacji pozarządowej Syria Trust for Development, która spina wiele działań charytatywnych i pomocowych w Syrii.

W ubiegłym roku towarzyszyła Asadowi w czasie jego wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Była to jej pierwsza zagraniczna podróż od 2011 roku.

W czasie wizyty spotkała się z Fatimą bint Mubarak, matką prezydenta ZEA. Jej podróż do Emiratów odebrano jako sygnał rosnącej pozycji Asmy Al-Asad w życiu publicznym.

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. W pewnym momencie wydawało się, że Asad utraci kontrolę nad krajem, ponieważ wierne mu siły kontrolowały jedynie 15 proc. terytorium Syrii. Przebieg działań wojennych zmieniło na korzyść Asada włączenie się do wojny Rosji, która rozpoczęła bombardowania przeciwników Asada jesienią 2015 roku.

Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa
Polityka
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zapisał się w historii. Został aresztowany
Polityka
Niemcy. Pomysł reemigracji wraca na scenę
Polityka
Sondaż ECFR: Prawie cały świat kocha Trumpa
Polityka
Mark Leonard: Już tylko Europa wierzy w liberalizm