Kogo promuje placówka resortu spraw zagranicznych w Düsseldorfie

Instytut MSZ podległy MSZ udzielił szeregu zleceń polonijnej malarce. Dlatego, że jest partnerką dyrektora?

Publikacja: 12.10.2023 03:00

Instytut Polski w Düsseldorfie

Instytut Polski w Düsseldorfie

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Przed rokiem w Instytucie Polskim w Düsseldorfie, placówce MSZ prowadzącej dyplomację kulturalną, odbyło się wręczenie nagród Wybitny Polak w Niemczech. Współorganizatorem konkursu był instytut, a jedną z nagrodzonych – malarka Anetta Küchler-Mocny. Nagrodę wręczył jej szef placówki. I nie był to pierwszy raz, gdy w karierze pomógł jej instytut, odkąd jego dyrektorem został w 2017 r. Wojciech Poczachowski.

Ten ostatni jest byłym dziennikarzem i współorganizatorem podziemnego ruchu harcerskiego w PRL. Po upadku komunizmu m.in. kierował Polskim Radiem Katowice i był wiceprezesem Polskiego Radia SA. W internecie przedstawia się jako współzałożyciel śląskich struktur PiS, zwolniony z pracy w radiu „po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską”.

Anetta Küchler-Mocny zaś to absolwentka malarstwa na akademii sztuki w Münster, która mieszka w Niemczech od 1995 r. A od kiedy dyrektorem w Düsseldorfie jest Poczachowski, z jej pracami mogą łatwiej zapoznać się miłośnicy sztuki i miejscowa Polonia.

Czytaj więcej

Mobbing w Madrycie? Córka szarej eminencji PiS prześladowała podwładnych

Ze strony internetowej instytutu wynika, że w 2019 r. placówka współorganizowała wystawę malarki, poświęconą katastrofie smoleńskiej, w położonej nad Renem miejscowości Emmerich. Rok później, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, instytut wyprodukował filmu „Papież Jan Paweł II w malarskiej wizji Anetty Küchler-Mocny”.

W latach 2021–2023 Küchler-Mocny zrealizowała dla instytutu cykl filmów o polskich artystach, m.in. o Stanisławie Wyspiańskim, Leonie Tarasewiczu i Tamarze Łempickiej. W bieżącym roku była kuratorem wystawy na 30-lecie instytutu i zaprojektowała materiały graficzne dotyczące wystawy w Düsseldofie kolekcji stałej warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej. Co więcej, w 2021 r. instytut współorganizował wystawę malarstwa Anetty Küchler-Mocny w Galerii Archidiecezji Katowickiej.

Dlaczego tak często wybór pada na Küchler-Mocny? Zdaniem osób znających sytuację w instytucie przyczyna jest prosta – malarka pozostaje w relacji osobistej z Wojciechem Poczachowskim.

On sam nie chciał rozmawiać z „Rzeczpospolitą”, podobnie jak Küchler-Mocny. Biuro rzecznika MSZ zaś informuje nas, że „przy zawieraniu umów Instytutu Polskiego z kontrahentami zewnętrznymi żaden podmiot nie był preferowany, nie ma również zależności osobistej między dyrektorem IP a którymkolwiek ze zleceniobiorców”. MSZ zaznacza, że dotyczy to też Küchler-Mocny.

Czytaj więcej

Córka szarej eminencji PiS odwołana z placówki w Madrycie

O tym, że malarka jest w relacji z dyrektorem, wynika jednak nie tylko z relacji, do których dotarła „Rzeczpospolita”. By się o tym przekonać, wystarczy prześledzić wpisy, jakie obie osoby zamieszczają wzajemnie w mediach społecznościowych.

MSZ podało nam też łączną wartość umów, jakie Instytut Polski zawarł z Küchler-Mocny. Zdaniem MSZ było ich 11 na łączną kwotę 6,7 tys. euro, co stanowi 1,22 proc. budżetu placówki na promocję Polski w tym czasie i 1,58 proc. liczby zawartych umów.

– Istotna nie jest kwota, ale zasadność wydawania pieniędzy, które pochodzą przecież z kieszeni podatników – komentuje posłanka KO Agnieszka Pomaska. – To kolejny dowód na to, że PiS, zamiast dbać o wizerunek Polski, traktuje służbę zagraniczną jak dojną krowę – dodaje.

We wrześniu napisaliśmy o kontrowersjach wokół Gabrieli Słowińskiej, dyrektorki Instytutu Polskiego w Madrycie, prywatnie córki Gabriela Beszłeja, wpływowego pracownika międzynarodowych struktur PiS. Po naszej publikacji została odwołana.

Polityka
Rafał Trzaskowski dostał misję międzynarodową. Znamy jego plany na kampanię
Polityka
„Wołodymyr Zełenski to rozumie, oni nie”. Donald Tusk i Radosław Sikorski krytykują PiS i Konfederację
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk może poprawić sytuację gospodarczą Polski? Polacy sceptyczni
Polityka
Kaczyński odpowiada na wpisy Tuska. „Woli być liderem antyamerykańskiej rebelii”
Polityka
Radosław Sikorski krytykuje działania Donalda Trumpa. „To błąd”