Przed rokiem w Instytucie Polskim w Düsseldorfie, placówce MSZ prowadzącej dyplomację kulturalną, odbyło się wręczenie nagród Wybitny Polak w Niemczech. Współorganizatorem konkursu był instytut, a jedną z nagrodzonych – malarka Anetta Küchler-Mocny. Nagrodę wręczył jej szef placówki. I nie był to pierwszy raz, gdy w karierze pomógł jej instytut, odkąd jego dyrektorem został w 2017 r. Wojciech Poczachowski.
Ten ostatni jest byłym dziennikarzem i współorganizatorem podziemnego ruchu harcerskiego w PRL. Po upadku komunizmu m.in. kierował Polskim Radiem Katowice i był wiceprezesem Polskiego Radia SA. W internecie przedstawia się jako współzałożyciel śląskich struktur PiS, zwolniony z pracy w radiu „po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską”.
Anetta Küchler-Mocny zaś to absolwentka malarstwa na akademii sztuki w Münster, która mieszka w Niemczech od 1995 r. A od kiedy dyrektorem w Düsseldorfie jest Poczachowski, z jej pracami mogą łatwiej zapoznać się miłośnicy sztuki i miejscowa Polonia.
Czytaj więcej
Córka szarej eminencji PiS mobbingowała podwładnych – stwierdziła specjalna komisja w MSZ, którą nieoczekiwanie rozwiązano, a bieg spraw wstrzymano.
Ze strony internetowej instytutu wynika, że w 2019 r. placówka współorganizowała wystawę malarki, poświęconą katastrofie smoleńskiej, w położonej nad Renem miejscowości Emmerich. Rok później, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, instytut wyprodukował filmu „Papież Jan Paweł II w malarskiej wizji Anetty Küchler-Mocny”.