Aktualizacja: 25.02.2025 12:08 Publikacja: 22.02.2023 19:40
Prezydenci USA i Polski Joe Biden i Andrzej Duda, Warszawa, 21 lutego 2023
Foto: AFP
Czy większe znaczenie miała wizyta Joe Bidena w Kijowie, czy Warszawie?
Wymiar symboliczny wizyty w Kijowie jest nieporównywalnie większy. Przede wszystkim dlatego, że ze względów bezpieczeństwa była przygotowywana w tajemnicy i była zaskoczeniem. Wizyta była szczególnie wyjątkowa, ponieważ prezydent USA pojechał do strefy wojennej, gdzie nie ma amerykańskiej obecności wojskowej. Dzięki wizycie w Kijowie prezydent Biden mógł później zrelacjonować w Warszawie to, co tam widział. Jego słowa o tym, że „Kijów stoi”, "nie podda się” i „trwa” miały zupełnie inną moc dzięki tej wizycie.
Emocje polityczne biorą u nich górę nad zdrowym rozsądkiem. To źle, gdy w sprawach fundamentalnych ważniejszy jest cel polityczny, lub osobista zawiść, zazdrość, nienawiść - mówił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o krytykę koalicji rządzącej przez byłego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, obecnie szefa klubu PiS.
Mniej niż co trzeci Polak jest zadowolony z dotychczasowych działań rządu Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu. Większość Polaków jest niezadowolona, w tym co trzeci - zdecydowanie.
Rafał Trzaskowski wygrałby pierwszą turę wyborów prezydenckich, ale jego przewaga nad Karolem Nawrockim zmniejszyła się - wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Stopniała też różnica między Nawrockim a kandydatem z trzecim wynikiem, Sławomirem Mentzenem.
Pracownia Opinia24 opublikowała wyniki nowego sondażu prezydenckiego.
– Chadecy popierają budowę Domu Polsko-Niemieckiego. Warto zauważyć, że w otoczeniu Friedricha Merza są politycy, którzy chcą rozdzielenia tej inwestycji od pomnika. Jest to zgodne z polskimi oczekiwaniami i otwiera drogę do porozumienia – uważa dr Anna Kwiatkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, wywodząca się z formacji opozycyjnej podkreśla, że w czasie stanu wojennego nie można przeprowadzić na Ukrainie wyborów.
Dwa organy ONZ - Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa - przyjęły 24 lutego, w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, dwie rezolucje dotyczące tej wojny. Czym różnią się te dokumenty?
Boris Johnson w rozmowie ze Sky News opowiedział się za „bardzo szybkim” zwiększeniem brytyjskich wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB. Johnson jest też optymistą w kwestii porozumienia między Ukrainą a USA dotyczącego dostępu Stanów Zjednoczonych do ukraińskich surowców.
UE zwiększa pomoc finansową dla Ukrainy, ale w zamian stawia warunki. Tymczasem chińskie auta szturmem zdobywają polski rynek, a USA nakładają sankcje na Iran. Jak te wydarzenia wpłyną na globalną gospodarkę?
- Aby rozwiązać tak złożony problem, jak kryzys ukraiński, Rosja i USA muszą najpierw zwiększyć poziom obustronnego zaufania - mówił w rozmowie z prokremlowskim propagandzistą, Pawłem Zarubinem, rosyjski prezydent Władimir Putin.
– Chadecy popierają budowę Domu Polsko-Niemieckiego. Warto zauważyć, że w otoczeniu Friedricha Merza są politycy, którzy chcą rozdzielenia tej inwestycji od pomnika. Jest to zgodne z polskimi oczekiwaniami i otwiera drogę do porozumienia – uważa dr Anna Kwiatkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Rada Bezpieczeństwa ONZ w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie przyjęła zaproponowaną przez USA rezolucję ws. Ukrainy, która ma neutralny wydźwięk i nie określa Rosji mianem agresora.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dziś mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas