Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreśla, że nowa usługa w aplikacji mObywatel Podpisz dokument jest jednym z większych osiągnięć ostatnich miesięcy. - W aplikacji można teraz podpisać e-dowodem dowolny dokument w postaci PDF. Wymagany jest moduł NFC w telefonie i oczywiście aktywny certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie wraz z ustalonym do niego kodem PIN – mówi Gawkowski. - Wszystkim, którzy planują wymianę dowodu osobistego warto przy tym przypomnieć, że potrzebują zawnioskować o wgranie tego certyfikatu do e-dowodu, kiedy wyrabiają nowy dokument, żeby móc w pełni korzystać z jego możliwości – dodaje.
Podpisywanie pliku PDF e-dowodem w mObywatelu
Resort cyfryzacji wyjaśnia, iż dotychczas korzystanie z podpisu osobistego z e-dowodu było możliwe za pośrednictwem oprogramowania E-dowód menedżer w komputerze lub aplikacji eDO App. W pierwszym przypadku właściciel dokumentu potrzebuje czytnika e-dowodu, aby móc skorzystać z certyfikatu podpisu osobistego i podpisać nim dokument. Aplikacja eDO App to natomiast rozwiązanie na urządzenia mobilne, które umożliwia podpisanie dokumentu z użyciem e-dowodu i NFC w telefonie.
Dokument do podpisu można dodać z wybranego miejsca, w tym z pamięci telefonu, chmury lub dysku.
Nowa usługa w aplikacji mObywatel ma stanowić duże udogodnienie. Podobnie jak eDO App wykorzystuje łączność bezprzewodową i pozwala skorzystać z certyfikatu podpisu osobistego e-dowodu za pośrednictwem modułu NFC w telefonie. Podpisywanie dokumentów nie wymaga już jednak instalowania osobnej aplikacji. Warunkiem jest posiadanie przy sobie ważnego e-dowodu z aktywnym certyfikatem podpisu osobistego oraz 6-cyfrowego kodu PIN (tzw. PIN2), który wymagany jest do jego złożenia.
Czytaj więcej
Posłowie pracują nad rozszerzeniem elektronicznego portfela na dokumenty w ramach aplikacji mObywatel. Ma trafić do niego legitymacja strażaka OSP.