Były brytyjski premier chce wysłania na Ukrainę „stalowego jeżozwierza”

Boris Johnson w rozmowie ze Sky News opowiedział się za „bardzo szybkim” zwiększeniem brytyjskich wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB. Johnson jest też optymistą w kwestii porozumienia między Ukrainą a USA dotyczącego dostępu Stanów Zjednoczonych do ukraińskich surowców.

Publikacja: 25.02.2025 10:29

Boris Johnson w Kijowie

Boris Johnson w Kijowie

Foto: Ritzau Scanpix/Bo Amstrup via REUTERS

arb

Johnson przekonywał, że Wielka Brytania, która obecnie wydaje na obronność ok. 2,3 proc. PKB powinna dojść do poziomu wydatków na ten cel na poziomie 3 proc. PKB do 2030 roku „jeśli nie szybciej”.

Boris Johnson o Donaldzie Trumpie: Okropne słowa o Wołodymyrze Zełenskim

Były brytyjski premier radzi też Keirowi Starmerowi, obecnemu szefowi rządu, by ten pokazał prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi wiarygodność Wielkiej Brytanii w kwestiach obronnych i przedstawił, w czasie czwartkowej wizyty w Waszyngtonie, projekt wysłania nad Dniepr angielsko-francuskiego kontyngentu, który miałby zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie po zakończeniu działań zbrojnych. 

To okropne słyszeć słowa, które płyną z Waszyngtonu na temat tego, kto rozpoczął wojnę i że Zełenski jest dyktatorem

Boris Johnson, brytyjski premier

Według Johnsona angielsko-francuska współpraca w tym zakresie powinna doprowadzić do powstania „stalowego jeżozwierza przyszłego bezpieczeństwa Ukrainy” (ang. steel-quilled porcupine of future Ukrainian security).

Były brytyjski premier uważa, że na Ukrainę powinny wyjechać liczące ok. 30 tys. żołnierzy siły, wystawione przez kraje europejskie.

Johnson negatywnie ocenia wypowiedzi Donalda Trumpa krytykującego Wołodymyra Zełenskiego m.in. za to, że nie przeprowadził wyborów prezydenckich w ogarniętej wojną Ukrainie (Trump nazwał Zełenskiego „dyktatorem bez wyborów”) i sugerującego, że Ukraina jest współodpowiedzialna za wybuch wojny, ponieważ nie porozumiała się z Rosją, choć mogła to zrobić.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Po spotkaniu Trump-Macron wahadło wychyla się w stronę Ukrainy

- To okropne słyszeć słowa, które płyną z Waszyngtonu na temat tego, kto rozpoczął wojnę i że Zełenski jest dyktatorem – przyznał Johnson dodając, że „wszyscy wiemy, iż są to całkowite nieprawdy”.

Boris Johnson o europejskich siłach na Ukrainie: Symboliczne, ale tego właśnie nie chce Władimir Putin

Mimo to Johnson ocenił, że Trump stoi po stronie Kijowa i nie chciałby, aby Władimir Putin miał władzę nad przyszłością Ukrainy. - Pozostaje optymistą jeśli chodzi o Ukrainę i jej szanse na sukces – podkreślił. Jego zdaniem możliwe jest zawarcie porozumienia między USA a Ukrainą w sprawie dostępu do ukraińskich surowców. Dodał, że nie spodziewa się, aby w tej umowie znalazły się długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa USA dla Ukrainy. - Uważam, że to my, Brytyjczycy, Francuzi... powinniśmy wejść i pokazać Donaldowi Trumpowi, że chcemy zrobić to, o co on prosi i wziąć większy ciężar na siebie – stwierdził.

W tym kontekście Johnson poparł projekt wysłania na Ukrainę europejskich sił, których trzonem miałyby być wojska francuskie i angielskie, mających gwarantować bezpieczeństwo Ukrainy po wojnie. Jak dodał chodzi o siły, których celem miałoby być odstraszanie. - Nie mówię o walce, mówię o siłach, które zapewniają wsparcie logistyczne (...) pomagają w szkoleniu (...) maksymalnie 30 tys. żołnierzy z całej Europy – wyjaśnił.

- Byłoby to symboliczne, ale byłoby to dokładnie tym, czego nie chce (Władimir) Putin i czego, sądzi, że może zakazać - dodał. Jednak – jak zaznaczył - nie sądzi, aby Donald Trump zgodził się zarówno na to, by Ukraina pozostawała poza NATO, jak i na sprzeciw Putina wobec pojawienia się brytyjskich wojsk na Ukrainie. - On nie chce, by Putin wygrał - stwierdził.

Johnson przekonywał, że Wielka Brytania, która obecnie wydaje na obronność ok. 2,3 proc. PKB powinna dojść do poziomu wydatków na ten cel na poziomie 3 proc. PKB do 2030 roku „jeśli nie szybciej”.

Boris Johnson o Donaldzie Trumpie: Okropne słowa o Wołodymyrze Zełenskim

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Władimir Putin o rozmowach Rosja-USA w Rijadzie: Europie nic do tego
Dyplomacja
RB ONZ przyjmuje rezolucję USA ws. Ukrainy, z której zadowolona jest Rosja
Dyplomacja
Mocne wystąpienie Sikorskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Wszyscy to widzieliście"
Dyplomacja
Ukraina jednak podpisze umowę ws. surowców z USA? Nowe doniesienia
Dyplomacja
Trzecia rocznica inwazji na Ukrainę. Putin i Xi rozmawiali o przyjaźni Rosji i Chin