Rezolucje w sprawie wojny w Ukrainie. Czym różnią się dokumenty przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne i Radę Bezpieczeństwa ONZ?

Dwa organy ONZ - Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa - przyjęły 24 lutego, w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, dwie rezolucje dotyczące tej wojny. Czym różnią się te dokumenty?

Publikacja: 25.02.2025 11:26

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mariana Betsa przemawia przed głosowaniem członków Zgromadz

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mariana Betsa przemawia przed głosowaniem członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ nad rezolucją domagającą się natychmiastowego wycofania wszystkich sił Moskwy z Ukrainy w siedzibie ONZ w Nowym Jorku,

Foto: PAP/EPA/Sarah Yenesel

Z tego tekstu dowiesz się

- Co znalazło się w rezolucji ukraińsko-europejskiej przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ
- Czym różniła się od niej rezolucja przedstawiona przez USA, przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ
- Czym rezolucja amerykańska przez RB ONZ różniła się od tej samej rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło ukraińsko-europejską rezolucję, która potępia rosyjską agresję oraz amerykańską rezolucję, z wniesionymi do niej poprawkami. W obu mówi się o inwazji Rosji na Ukrainę. Z kolei Rada Bezpieczeństwa ONZ – w której Rosja jest stałym członkiem z prawem weta – przyjęła pierwotny projekt amerykański, który nie zawiera potępienia ani nawet wzmianki o ataku Rosji.

Dwie rezolucje przyjęte w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Za ukraińską rezolucją w Zgromadzeniu Ogólnym zagłosowały 93 państwa, przeciwko było 18. Od głosu wstrzymało się 65 krajów. Wśród głosujących przeciw były między innymi Stany Zjednoczone i Rosja.

Zgromadzenie Ogólne przyjęło też rezolucję autorstwa USA. Pierwotnie mówiła tylko o żalu z powodu „tragicznych ofiarach śmiertelnych w konflikcie Federacji Rosyjskiej z Ukrainą”. Nie zawierała potępienia rosyjskiej inwazji. W dokumencie znalazło się natomiast sformułowanie, mówiące o tym, że głównym celem ONZ jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz pokojowe rozwiązywanie sporów. Tekst tej rezolucji został zmieniony poprawkami zgłoszonymi m.in. przez Polskę. W ich wyniku dokument mówi, że wojna w Ukrainie jest „inwazją na Ukrainę na pełną skalę dokonaną przez Federację Rosyjską”.

Czytaj więcej

Mocne wystąpienie Sikorskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Wszyscy to widzieliście"

Co znajduje się w rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ

Przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne rezolucja rozpoczyna się od słów o zaniepokojeniu społeczności międzynarodowej pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę, która trwa już trzy lata i „ma niszczycielskie i długotrwałe skutki nie tylko dla Ukrainy, ale również dla innych regionów i całego świata”. W dokumencie mowa również o potrzebie osiągnięcia „wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju”. W rezolucji przypomniano także o wynikającym z Karty Narodów Zjednoczonych obowiązku powstrzymania się od użycia siły przeciwko terytorium, integralności lub niepodległości politycznej któregokolwiek z państw członkowskich i o obowiązku pokojowego rozstrzygania sporów.

Czytaj więcej

ONZ: USA kompletują poparcie dla rezolucji przeciwko Rosji

W dokumencie „potwierdzono zaangażowanie ONZ na rzecz suwerenności, niepodległości, jedności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej uznanych przez społeczność międzynarodową granic, rozciągających się na wody terytorialne”. Zaznaczono też, że „żadne przejęcie terytorialne, w wyniku groźby lub użycia siły nie będzie uznawane za legalne”. Wyrażono przy tym ubolewanie „nad tragicznymi konsekwencjami dla praw człowieka i spraw humanitarnych” i potępiono „wszelkie ataki na ludność cywilną i obiekty cywilne, w tym te stanowiące krytyczną infrastrukturę energetyczną”. W dokumencie, przyjętym przez Zgromadzenie Ogólne zaznaczono, że agresja ma „szczególny wpływ na kobiety i dzieci, w tym uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlone, oraz innych cywilów, którzy mają szczególne potrzeby, w tym osoby niepełnosprawne i osoby starsze”. Wspomniano również „ciągły negatywny wpływ wojny na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo, energetykę, gospodarkę światową bezpieczeństwo nuklearne i środowisko”.

Zaapelowano też o „deeskalację, szybkie zaprzestanie działań wojennych i pokojowe rozwiązanie wojny z Ukrainą”, co – jak wynika z przyjętej rezolucji – powinno nastąpić pilnie. Rezolucja wspomina też o podejmowanych przez różne państwa członkowskie wysiłkach „w celu złagodzenia skutków wojny i przedstawiania wizji kompleksowego i trwałego rozwiązania poprzez dyplomację, dialog i środki polityczne, oparte na Karcie Narodów Zjednoczonych i prawo międzynarodowe”. Przypomniano także o konieczności pełnego wdrożenia rezolucji w życie „w odpowiedzi na agresję na Ukrainę, w szczególności na jej żądanie, aby Federacja Rosyjska niezwłocznie, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy”. 

Czytaj więcej

Siedem państw chciało zablokować wystąpienie Zełenskiego w ONZ

W rezolucji podkreślono również, „potrzebę zapewnienia odpowiedzialności za najpoważniejsze zbrodnie popełnione na terytorium Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym”, co miałoby się odbywać w wyniku podjęcia „uczciwych i niezależnych śledztw na szczeblu krajowym i międzynarodowym”, które zapewniłyby sprawiedliwość wszystkim ofiarom i zapobiegły podobnym zbrodniom w przyszłości.

Jednym z punktów rezolucji był apel o „całkowitą wymianę jeńców wojennych, uwolnienie wszystkich osób bezprawnie zatrzymanych i powrót wszystkich internowanych, w tym przymusowo deportowanych i przesiedlonych cywilów i dzieci.

W dalszych punktach dokumentu wezwano do przestrzegania prawa międzynarodowego, prawa humanitarnego, zapewnienia bezpiecznego i nieograniczonego dostępu do pomocy humanitarnej i wezwano państwa członkowskie do współpracy w duchu solidarności.

Co znalazło się w pierwotnym amerykańskim projekcie, przyjętym w Radzie Bezpieczeństwa?

Pierwotny amerykański projekt – zatytułowany „Ścieżka do pokoju”, przyjęty przez Radę Bezpieczeństwa – nie mówił o inwazji Rosji na Ukrainę, ale o „wojnie rosyjsko-ukraińskiej”.

Podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa Wasilij Nebenzia, ambasador Rosji przy ONZ, nie krył zadowolenia, nazywając pierwotny amerykański dokument „pierwszym konstruktywnym krokiem ku pokojowi” i dodając, że kraje europejskie chcą storpedować te wysiłki. Mówił, że Europa, „sprzeciwiając się jakiejkolwiek realistycznej inicjatywie mającej na celu rozwiązanie konfliktu (...) jest jedynym graczem na arenie międzynarodowej, który chce kontynuacji wojny”.

Czytaj więcej

RB ONZ przyjmuje rezolucję USA ws. Ukrainy, z której zadowolona jest Rosja

Ostatecznie Rada Bezpieczeństwa przyjęła amerykańską rezolucję, wzywającą do szybkiego zawarcia trwałego pokoju, lecz nie mówiącą nic o rosyjskiej agresji.

Dokument ten zawiera zaledwie kilka zdań: „Wyrażamy żal w związku z tragicznymi ofiarami śmiertelnymi w rosyjsko-ukraińskim konflikcie. Podkreślając, że głównym celem Organizacji Narodów Zjednoczonych, wyrażonym w Karcie Narodów Zjednoczonych jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz pokojowe rozstrzyganie sporów, wzywamy do szybkiego zakończenia konfliktu i apelujemy o trwały pokój między Ukrainą i Federacją Rosyjską”.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło ukraińsko-europejską rezolucję, która potępia rosyjską agresję oraz amerykańską rezolucję, z wniesionymi do niej poprawkami. W obu mówi się o inwazji Rosji na Ukrainę. Z kolei Rada Bezpieczeństwa ONZ – w której Rosja jest stałym członkiem z prawem weta – przyjęła pierwotny projekt amerykański, który nie zawiera potępienia ani nawet wzmianki o ataku Rosji.

Dwie rezolucje przyjęte w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Przełomowa deklaracja Trumpa po spotkaniu z Macronem. "Pozbędziemy się problemu wojny w Ukrainie"
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak wyjaśnia, dlaczego nie boi się Rosji. „Armia ukraińska jest niepokonana”
Konflikty zbrojne
Hołownia opowiedział co działo się na posiedzeniu RBN. Zapytany o wpis Tuska o Błaszczaku powiedział o "zgrzycie"
Konflikty zbrojne
Sondaż: Kto wygra wojnę na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli. Wyróżniają się zwolennicy Konfederacji
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko: To, co proponują USA, to nie warunki pokoju, tylko kapitulacji