Niemcy zdejmują z anteny rosyjską stację RT Deutsch kilka dni po jej uruchomieniu

Nowy niemieckojęzyczny kanał rosyjskiej międzynarodowej stacji telewizyjnej RT został zdjęty z anteny kilka dni po starcie. Niemieckie władze uznały, że nie posiada on licencji potrzebnej do działania w tym kraju.

Publikacja: 22.12.2021 21:34

Niemcy zdejmują z anteny rosyjską stację RT Deutsch kilka dni po jej uruchomieniu

Foto: AFP

Zakaz, który doprowadził do usunięcia przez Eutelsat RT Deutsch z listy kanałów nadawanych z jego satelitów w środę, pojawił się w obliczu rosnących napięć na linii Wschód-Zachód dotyczących dostaw energii i rosyjskiej aktywności wojskowej na granicy z Ukrainą.

Uruchomiona w 2005 roku państwowa stacja RT jest uważana przez większość zachodnich rządów za kanał propagandowy.

"Audycja jest nadawana w języku niemieckim i skierowana na rynek niemiecki" - oświadczył w komunikacie urząd ds. radiofonii i telewizji w stolicy Niemiec Berlinie, gdzie RT ma swoje biura. "Nie ubiegał się o pozwolenie na nadawanie i nie zostało ono również wydane".

Kanał, którego prowadzona na żywo relacja na YouTube również została usunięta wkrótce po uruchomieniu w zeszły czwartek, nadal można oglądać na żywo na jego własnej stronie internetowej.

RT nadaje wiadomości, które są szeroko przychylne rosyjskiej polityce zagranicznej i często dramatyzuje wiadomości z krajów, które mają trudne relacje z Moskwą.

"Od koronawirusa do wojny domowej?" - tak brzmiał nagłówek jednej z opinii na stronie internetowej w środę, która spekulowała na temat możliwości wprowadzenia obowiązkowych szczepień w Niemczech.

RT twierdzi, że licencja, którą posiada w Serbii, daje jej prawo do nadawania w Niemczech zgodnie z warunkami Europejskiej Konwencji o Telewizji Ponadgranicznej, porozumienia Rady Europy, którego oba kraje są stronami.

"Uważamy działania niemieckiego regulatora za nielegalne i jesteśmy przekonani, że ta decyzja zostanie zweryfikowana w sądzie" - odpowiedzieli przedstawiciele stacji.

- Nie wykluczam, że będziemy musieli zareagować, jeśli ta niedopuszczalna sytuacja będzie się utrzymywać - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, oskarżając "zachodnich partnerów" o "duszenie mediów".

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow powiedział w tym miesiącu, że dziennikarstwo w Rosji "przechodzi przez ciemną dolinę", a ponad stu dziennikarzy, obrońców praw człowieka i pracowników organizacji pozarządowych zostało uznanych za zagranicznych agentów, co może utrudnić dostęp do funduszy.

Rosyjskie władze twierdzą, że lista zagranicznych agentów jest potrzebna, by chronić kraj przed wpływami z zewnątrz.

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał