Duński rząd: Świadczenia dla imigrantów? Tylko jeśli pracują

Duński rząd przedstawił propozycję, która ma na celu uzależnić wypłatę świadczeń społecznych cudzoziemcom od tego, czy pracują 37 godzin tygodniowo - informuje AP.

Publikacja: 08.09.2021 14:09

Imigranci na dworcu w Kopenhadze

Imigranci na dworcu w Kopenhadze

Foto: PAP/EPA

arb

Projekt zmian w przepisach przedstawił mniejszościowy rząd socjaldemokratyczny. Uzasadnia on propozycję tym, że "wciąż jest zbyt wiele osób, zwłaszcza wywodzących się z krajów innych niż państwa zachodnie, które nie mają pracy, do której mogliby wstawać rano".

"Jeśli przyjeżdżasz do Danii, musisz pracować i zapewniać środki sobie i swojej rodzinie" - przekonuje duński rząd.

Rząd zwraca uwagę, że wiele kobiet wywodzących się z Bliskiego Wschodu, Afryki północnej, Afganistanu, Pakistanu i Turcji, które przebywają w Turcji, pozostaje poza rynkiem pracy.

Czytaj więcej

Odrzuceni imigranci nie chcą wracać

Propozycja przewiduje, że "wysiłek i praca idą w parze" ze świadczeniami społecznymi, a jeśli "ktoś nie jest w stanie sam się utrzymać, musi mieć obowiązek uczestniczyć i wnosić wkład (pracy) równoznaczny z regularnym, tygodniowym czasem pracy, aby otrzymać pełne świadczenia socjalne" - czytamy w 40-stronicowym dokumencie zatytułowanym "Dania może zrobić więcej".

14,1 proc.

Taki odsetek mieszkańców Danii stanowią imigranci i ich potomkowie

Na razie nie wiadomo kiedy propozycją zajmie się parlament. Chociaż socjaldemokraci nie mają w nim większości, prawdopodobnie zyskają poparcie centroprawicy dla swojego projektu.

Mai Villadsen, parlamentarzystka opozycyjnej koalicji Czerwono-Zieloni nazwała pomysł socjaldemokratów "głupotą". Dodała, że doprowadzi on do "dumpingu socjalnego", co może doprowadzić do ogólnego spadku wynagrodzeń.

Imigranci i ich potomkowie stanowią obecnie 14,1 proc. populacji Danii, liczącej 6 mln osób. Najliczniej reprezentowani są imigranci z Turcji, Syrii i Iraku.

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał