Sejm wciąż nie wie, co jeszcze uchwali

Ciągle też nie wiadomo, ile posiedzeń posłowie odbędą przed końcem tej kadencji

Aktualizacja: 03.06.2011 00:17 Publikacja: 02.06.2011 21:37

Sejm

Sejm

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Do końca maja Prezydium Sejmu miało rozstrzygnąć, które projekty ustaw powinny zostać uchwalone do końca tej kadencji Sejmu. Tymczasem ciągle tego nie wiadomo, podobnie jak nieznana jest liczba posiedzeń izby niższej.

Na razie zaplanowane są cztery: dwa w czerwcu i dwa w lipcu.

– Nie jest jeszcze rozstrzygnięte, jak będzie wyglądać kalendarz prac Sejmu później [Soft Return]– informuje Wioletta Paprocka z gabinetu marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

Dwa tygodnie temu sam Grzegorz Schetyna mówił, że możliwe będzie zwołanie posiedzenia w sierpniu w celu uchwalenia poprawek Senatu do przyszłorocznego budżetu. Nieoficjalnie natomiast wiadomo, że wstępne przymiarki są takie, by jesienią posiedzeń Sejmu już nie zwoływać ze względu na kampanię wyborczą oraz polską prezydencję w UE.

– Wszystko powinno się wyjaśnić w najbliższym tygodniu. Prezydium Sejmu na pewno będzie na ten temat rozmawiać – mówi Paprocka.

Według założeń rządu do końca lipca miała zostać uchwalona ustawa budżetowa na 2012 r. Coraz więcej posłów jednak w to powątpiewa. Bo co prawda projekt przyszłorocznego budżetu został już uchwalony przez Radę Ministrów, ale ciągle nie dotarł jeszcze do Sejmu.

– Nie mamy nad czym pracować – narzeka Anita Błochowiak (SLD), wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych. Podobnego zdania jest Beata Szydło, wiceszefowa tej komisji z PiS.

Od przebiegu prac nad budżetem miała z kolei być uzależniona lista pozostałych ustaw, którymi posłowie mieliby się jeszcze zająć w tej kadencji.

Na różnych etapach sejmowych prac znajduje się obecnie około 550 projektów. Jak już informowaliśmy w "Rzeczpospolitej", realne szanse na uchwalenie ma jednak niewielka część z nich. W dodatku mają to być głównie projekty rządowe, i to przede wszystkim związane z finansami państwa. W Sejmie jest takich kilkanaście.

Paprocka zapowiada, że w przyszłym tygodniu Prezydium Sejmu przyjrzy się około 300 najbardziej zaawansowanym projektom ustaw i prawdopodobnie zdecyduje, które z nich skierować pod obrady Sejmu w tej kadencji. Realne szanse mają wyłącznie te, które są na końcowym etapie prac.

Polityka
Radosław Sikorski: Ukraina nie walczyła o Krym, ale USA zapominają o jednym
Polityka
Marcin Mastalerek tłumaczy, dlaczego prezydent Andrzej Duda poparł Karola Nawrockiego
Polityka
Nowy sondaż prezydencki: Skład II tury wydaje się przesądzony
Polityka
Bosak w jednej partii z Netanjahu. „Łączące poczucie strachu przed islamizacją”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Polityka
Po wyborach prezydenckich Trzecią Drogę czeka poważna zmiana