Węgry: Rząd Viktora Orbana wprowadza kontrowersyjną reformę sektora nauki

Węgierski parlament przyjął ustawę umożliwiającą przejęcie instytutów badawczych przez rząd premiera Viktora Orbana. Zdaniem przeciwników jest to próba kontrolowania kluczowych instytucji i sektorów.

Aktualizacja: 02.07.2019 14:20 Publikacja: 02.07.2019 14:05

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

Projekt ustawy został zatwierdzony przez 131 ze 199 członków parlamentu. Rząd podjął decyzję o pozbawieniu 200-letniej węgierskiej Akademii Nauk (MTA) sieci instytutów badawczych i przekazaniu ich w ręce utworzonej przez władze Sieci Badawczej im. Loranda Eoetvoesa.

Zdaniem Akademii rząd chce przejąć całkowitą kontrolę nad istotnymi badaniami. 

Krytycy premiera Viktora Orbana twierdzą, że od momentu dojścia do władzy w 2010 r. zacieśnił on kontrolę nad większością kluczowych instytucji na Węgrzech, m.in. nad mediami publicznymi oraz sądownictwem.

Naukowcy uważają, że ustawa jest zagrożeniem dla wolności akademickiej. Zgodnie z prawem, nowa instytucja z członkami zarządu mianowanymi przez premiera, będzie decydować o środkach przeznaczanych na badania. Organ ten będzie mógł również sprawować kontrolę na nieruchomościami należącymi do MTA oraz częścią jego administracji.

Założona w 1825 r. MTA jest najstarszą i największą instytucją naukową na Węgrzech, ale rząd postrzega ją jako nieefektywną relikt komunizmu.

Akademia zatrudnia obecnie około 5000 osób w całym kraju, w tym około 3000 naukowców. Prowadzą oni szeroki zakres badań, od filozofii, po muzykę, hodowlę zwierząt i astronautykę.

Orban argumentował, że Węgry muszą zwiększyć swoje wyniki w międzynarodowych rankingach innowacyjności i osiągnąć większy zysk ekonomiczny płynący z sektora nauki.

W związku z planami rządu odbyło się w Budapeszcie kilka protestów. Kolejny zaplanowany jest na dzisiejsze popołudnie

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego