Mamy dobrą wiadomość dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcieliby zainwestować w proekologiczne rozwiązania, takie jak wymiana pieca na gazowy czy montaż paneli fotowoltaicznych. Mogą otrzymać dofinansowanie do tego typu inwestycji i dodatkowo skorzystać z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Odliczą wówczas od PIT wydatki, których nie objęło dofinansowanie.
Taką możliwość potwierdza skarbówka w jednej z najnowszych interpretacji (0115-KDIT3.4011.334.2020.2.AD). Sprawa dotyczyła podatnika, właściciela domu jednorodzinnego, który skorzystał w 2019 r. z dofinansowania z programu „Czyste powietrze". Otrzymał pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż kotła kondensacyjnego wraz z armaturą.
Czytaj także:
Walka ze smogiem: ulgi i zwolnienia podatkowe na wymianę pieca czy montaż kolektorów
Kwota wypłacona przez WFOŚiGW pokryła 55 proc. wydatków na inwestycję. Podatnik zapytał, czy w rozliczeniu za 2019 r. może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na pozostałe 45 proc. wydatków z własnej kieszeni. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że takie rozwiązanie jest prawidłowe. Obowiązująca od początku 2019 r. ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki, które mają na celu docieplenie domu i oszczędzanie energii. Ulga obejmuje zakup m.in. kotła gazowego, kolektora słonecznego i ogniw fotowoltaicznych.