Zeznanie można wysłać bez wychodzenia z domu

W rozliczeniu za 2009 r. możemy złożyć przez Internet pięć formularzy PIT. Skorzystają z tego pracownicy, przedsiębiorcy i inwestorzy giełdowi

Publikacja: 07.04.2010 05:00

Zeznanie można wysłać bez wychodzenia z domu

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

To już drugi rok, kiedy możemy rozliczać się przez Internet bez użycia tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. Podobnie jak rok wcześniej składamy tą drogą PIT-37, w którym rozliczamy dochody z pracy oraz załączniki do tego formularza: PIT/O (ulga na dzieci, odliczenie darowizn), PIT/D (odliczenie wydatków mieszkaniowych) oraz PIT-2K (oświadczenie dla osób po raz pierwszy rozliczających ulgę odsetkową).

[srodtytul]Które formularze[/srodtytul]

Zeznanie online złożą również osoby prowadzące działalność gospodarczą (PIT-36), przedsiębiorcy rozliczający się według stawki liniowej 19 proc. (PIT-36L) i osoby mające dochody ze zbycia papierów wartościowych (PIT-38).

To nie wszystko, bo przez Internet można też złożyć nowy druk PIT-39, w którym rozliczamy sprzedaż nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r.

Tą samą drogą będzie można wysłać załączniki do tych formularzy: PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/Z, SSE-R.

Zabezpieczeniem tych operacji są [b]tzw. dane autoryzacyjne podatnika, które zastępują kwalifikowany podpis elektroniczny. Zalicza się do nich: imię, nazwisko, datę urodzenia, numery NIP i PESEL oraz kwotę przychodu określoną w zeznaniu rocznym za 2008 rok. Jeśli ktoś nie składał zeznania za poprzedni rok, wpisuje „0”[/b].

Osoby, które zmieniły miejsce zamieszkania lub nazwisko, nie mogą złożyć przez Internet zgłoszenia aktualizującego NIP-3. Będą więc musiały udać się wcześniej do urzędu i osobiście złożyć ten formularz. Jeśli chcą to zrobić online, muszą mieć kwalifikowany podpis.

By złożyć zeznanie przez Internet, należy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i pobrać odpowiedni formularz podatkowy. Na początku trzeba wskazać, w jaki sposób chcemy wysłać nasze rozliczenie. Na pytanie systemu należy odpowiedzieć, że bez podpisu kwalifikowanego. Trzeba też wybrać z rozwijanej listy urząd skarbowy, do którego PIT jest adresowany, i przystąpić do wypełniania deklaracji.

Jeśli wysyłamy PIT-37, wystarczy wpisać do niego dane liczbowe z otrzymanego od pracodawcy PIT-11, a system sam już dokona niezbędnych obliczeń. Nie zweryfikuje jednak literówek, np. gdy ktoś pomyli się w adresie.

Po wypełnieniu zeznania możemy przystąpić do jego podpisania i wysłania. Dane identyfikacyjne, jak np. nazwisko i PESEL, zostaną przeniesione z wypełnionej już wcześniej deklaracji. Trzeba tylko dodatkowo podać kwotę przychodu z zeznania za 2008 rok. Uwaga! Gdy wpiszemy błędną kwotę, system nie przyjmie naszego rozliczenia.

[srodtytul]Dowód wysłania[/srodtytul]

Przed wysłaniem druku PIT dobrze jest zweryfikować zawarte w nim dane i nacisnąć przycisk „Sprawdź poprawność”. Jeśli otrzymamy komunikat „Wszystkie wymagane pola zostały wypełnione. Formularz gotowy do wysłania”, należy wybrać przycisk „Wyślij z autoryzacją” znajdujący się z prawej strony na górnym pasku.

W oknie „Podpisywanie danych”, w polu „Identyfikator dokumentu” zostanie wyświetlony nadany przez system unikalny numer referencyjny. Należy go zapisać w pliku tekstowym na dysku komputera. Ale uwaga, ten numer nie jest jeszcze potwierdzeniem rozliczenia.

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, system wyświetli komunikat „200 – Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie”. Pojawi się przycisk „Pobierz UPO”, który umożliwi wyświetlenie i wydrukowanie lub zapisanie urzędowego poświadczenia odbioru. To ważny moment. Należy pamiętać, by zachować UPO, gdyż jest to dokument potwierdzający złożenie rocznego zeznania.

[ramka]

[b]Niezbędne warunki[/b]

[b]By przesłać PIT przez Internet, należy mieć m.in.:[/b]

- komputer z programem Windows (2000, XP, Vista lub 7),

- oprogramowanie Adobe Reader w minimalnej wersji 8.1.4,

- pobraną ze strony [link=http://www.e-deklaracje.gov.pl]www.e-deklaracje.gov.pl[/link] i zainstalowaną w systemie wtyczkę do programu Adobe Reader.

[b]O błędach system poinformuje w komunikacie, np.:[/b]

[b]411[/b] – W systemie jest już zeznanie z takim NIP,

[b]412[/b] – Weryfikacja negatywna – niezgodność danych informacyjnych – oznacza niezgodność danych autoryzujących (NIP, PESEL, data urodzenia, nazwisko, pierwsze imię) z danymi zawartymi w zeznaniu podatkowym,

[b]414[/b] – Weryfikacja negatywna – błąd danych identyfikacyjnych.[/ramka]

[b]Czytaj też:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/457806.html]„Wspólne rozliczenie z upoważnieniem” [/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56705,457946_Podatek_dochodowy_od_sprzedazy_nieruchomosci.html]"Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56705,457951_Zryczaltowany_podatek_dochodowy.html]"Zryczałtowany podatek dochodowy"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56705,457952_Umorzenie_bankowych_odsetek_w_PIT_37.html]"Umorzenie bankowych odsetek w PIT-37"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56705,457952_Umorzenie_bankowych_odsetek_w_PIT_37.html]"Dochody kapitałowe przy wspólnym rozliczeniu PIT"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56705,457967_Dane_osobowe_w_PIT_O.html]"Dane osobowe w PIT/O"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56705,457971_PIT_samotnej_matki_wychowujacej_18_latka.html]"PIT samotnej matki wychowującej 18-latka"[/link]

[ramka] [b]Zobacz więcej, [link=http://www.rp.pl/temat/431468.html]jak rozliczyć PIT[/link][/b][/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=m.pogroszewska@rp.pl]m.pogroszewska@rp.pl[/mail][/i]

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce