PIT za 2013: starą ulgę na internet trzeba ujawnić

Fiskus chce coraz więcej wiedzieć. Nie wystarczy mu wpisanie kwoty ulgi w zeznaniu, wymaga też informacji, czy z niej wcześniej korzystaliśmy.

Publikacja: 18.04.2014 09:38

Wypełnienie elektronicznego PIT na ogół nie przekracza możliwości przeciętnego użytkownika komputera

Wypełnienie elektronicznego PIT na ogół nie przekracza możliwości przeciętnego użytkownika komputera z Internetem.

Foto: www.sxc.hu

Ulga na internet została znacznie ograniczona. Okazuje się, że skomplikowały się też zasady jej wykazywania.

– W zeszłym roku płaciłem za domowy internet. Wydatki chcę odliczyć od dochodu. Wpisałem je w załączniku ?PIT/O, pojawiły się tam jednak dwie nowe rubryki na podanie informacji o tym, czy z ulgi korzystałem już wcześniej i czy robiła to też moja żona. Po co je wypełniać? – pyta czytelnik.

Rozbudowanie załącznika do rocznego zeznania to skutek zmiany zasad rozliczania ulgi dla internautów. Przypomnijmy, że 1 stycznia 2013 r. wszedł w życie art. 26 ust. 6h ustawy o PIT mówiący, że odliczenie przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata dana osoba z niego nie korzystała.

Zgodnie z przepisami przejściowymi do nowelizacji ustawy o PIT jeśli ktoś po raz pierwszy odliczył internet za 2012 r., ma prawo do ulgi również w rozliczeniu za 2013 r. Takiej możliwości nie mają osoby, które już wcześniej korzystały z preferencji.

Podsumowując – w zeznaniu za ubiegły rok z ulgi mogą skorzystać tylko te osoby, które dopiero zaczynają odliczać wydatki, a także ci, którzy po raz pierwszy pomniejszyli dochód w zeznaniu za 2012 r.

Przykład 1

Pan Kowalski w kwietniu zeszłego roku zainstalował w domu internet. Wydatki na jego używanie może odliczyć od dochodu w zeznaniu za 2013 i 2014 r.

Przykład 2

Pan Nowak w 2012 r. podpisał umowę z dostawcą internetu. Dochód za ten rok pomniejszył o wydatki na korzystanie z sieci. Z ulgi może jeszcze skorzystać w rozliczeniu za 2013 r.

Informację o wcześniejszych odliczeniach trzeba podać w formularzu PIT/O (załącznik do zeznania rocznego). Tak naprawdę nie wiadomo jednak po co, bo skoro podatnik wpisuje kwotę ulgi, to znaczy, że jest przekonany o spełnieniu jej warunków. I odwrotnie, jeśli nie wykazał odliczenia, oznacza to, że nie ma do niego prawa.

– Skarbówka niepotrzebnie rozbudowuje formularze, wymagając od podatników dodatkowych informacji – uważa doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Na wszelki wypadek warto jednak podać informację o korzystaniu z ulgi w ubiegłym roku, dzięki temu fiskus wie, że mamy do niej prawo jeszcze w tym. Co ciekawe, w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów systemie e-deklaracje zaznaczenie opcji o korzystaniu z odliczenia w latach wcześniejszych niż ubiegły rok nie wyklucza wpisania kwot w rubrykę z ulgą. Także program wcale nie ułatwia życia podatnikom, pozwalając im na błędne rozliczenie i narażając na sankcje – wyjaśnia ekspert.

Dodaje, że bezpodstawne jest wymaganie podawania informacji o małżonku.

– Wiele osób nie pamięta o swoich odliczeniach, a co dopiero o tym, czy z ulgi korzystała wcześniej druga połowa. Wypełnianie tej rubryki wydaje się uzasadnione tylko wówczas, gdy małżeństwo wspólnie się rozlicza i ulgę wykazuje właśnie małżonek – zauważa.

Grzegorz Gębka podkreśla też, że kłopot mogą mieć osoby, które korzystały z ulgi w latach 2004–2007. Te okresy już się przedawniły, podatnik mógł więc z czystym sumieniem wyrzucić zeznania i dokumenty. Skąd ma wobec tego wiedzieć, czy korzystał z ulgi na internet?

Wydatki na korzystanie z sieci pomniejszają dochód. Podczas wypełniania formularza trzeba pamiętać o rocznym limicie odliczenia – 760 zł. Jeśli za internet płaci kilka osób, każda z nich ma własny.

Z ulgi mogą skorzystać nie tylko ci, którzy używają łącza stałego, ale także ci, którzy płacą za tzw. mobilny internet, np. w telefonie komórkowym.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, p.wojtasik@rp.pl

Coraz większy załącznik

Ustawodawca systematycznie dodaje nowe pozycje do formularza przeznaczonego na wykazywanie ulg (PIT/O). Osoby, które wspierają organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, muszą podać ich dane identyfikacyjne i adres. W załączniku jest miejsce na dwie organizacje, często więc jeden formularz nie wystarczy. Oczywiście musimy też podać wysokość przekazanych im darowizn (odliczamy je od dochodu). Fiskus chce też dużo wiedzieć o dzieciach, na które przysługuje ulga (odpis od podatku). Powinniśmy m.in. wpisać ich datę urodzenia i PESEL. Trzeba też zaznaczyć miesiące, za które mamy prawo do odliczenia. W tym roku doszły nowe rubryki do informacji o wcześniejszych odliczeniach z tytułu korzystania z internetu.

PIT/O jest załącznikiem do PIT-36 (składają go m.in. pracownicy), PIT-37 (wypełnianego np. przez przedsiębiorców) oraz PIT-28 (przesyłanego do końca stycznia przez ryczałtowców).

Ulga na internet została znacznie ograniczona. Okazuje się, że skomplikowały się też zasady jej wykazywania.

– W zeszłym roku płaciłem za domowy internet. Wydatki chcę odliczyć od dochodu. Wpisałem je w załączniku ?PIT/O, pojawiły się tam jednak dwie nowe rubryki na podanie informacji o tym, czy z ulgi korzystałem już wcześniej i czy robiła to też moja żona. Po co je wypełniać? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce