1 proc. PIT: Warto sprawdzić, jak działa wybrana organizacja

Rozmowa | Anna Mania, Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Publikacja: 11.02.2015 06:42

Anna Mania

Anna Mania

Foto: materiały prasowe

Rz: Ile organizacji pożytku publicznego jest uprawnionych do zbierania darowizn z 1 proc. podatku?

Anna Mania

: Obecnie na liście jest 8018 podmiotów (stan na 10 lutego 2015 r.). Stanowi to 91,5 proc. wszystkich organizacji, które dzisiaj mają status organizacji pożytku publicznego. Wykaz OPP uprawnionych do zbierania  pieniędzy z 1 proc. PIT znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod adresem

http://www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego

.

Czy nie zachodzi czasem ryzyko, że wybrana organizacja może zostać wykreślona z wykazu?

Wykaz jest co miesiąc aktualizowany. Dlatego warto przed podjęciem decyzji o wyborze organizacji sprawdzić, czy w dalszym ciągu w nim figuruje. Może bowiem się okazać, że w styczniu była w wykazie, a w lutym już została z niego wykreślona. Przyczyny mogą być trzy: pozbawienie statusu OPP, otwarcie likwidacji, ewentualnie ogłoszenie upadłości.

Jak zweryfikować, czy dana fundacja lub stowarzyszenie faktycznie robią to, co deklarują?

Aby sprawdzić, jak działa wybrana organizacja pożytku publicznego, powinniśmy śledzić media oraz zasięgnąć informacji w środowisku lokalnym. Kolejne źródło wiedzy to strony internetowe organizacji bądź organów administracji samorządowej, na których podawane są często informacje o współpracy z organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania publiczne.

Na stronach internetowych organizacji powinien znajdować się jej statut, sprawozdania merytoryczne oraz finansowe. Te sprawozdania trzeba też zamieszczać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl). Niedopełnienie tego obowiązku może być sygnałem braku przejrzystości działalności organizacji bądź niewystarczającej wiedzy o wymogach sprawozdawczych. Konsekwencją stwierdzenia braku sprawozdań na stronie ministerstwa jest wezwanie organizacji do wypełnienia tego obowiązku. Jeśli nie zastosuje się do wezwania, minister występuje z wnioskiem o pozbawienie jej statusu OPP.

Czy organizacje mogą przeprowadzać kosztowne kampanie reklamowe albo finansować programy komputerowe do rozliczania PIT, w których automatycznie wpisywany jest ich numer?

Przepisy nie zabraniają promowania swojej działalności, pamiętajmy jednak o tym, że organizacja pożytku publicznego musi przede wszystkim służyć osiągnięciu celów określonych w statucie oraz mieszczących się w sferze działalności pożytku publicznego. Wskazuje je art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Organizacja nie powinna więc wydawać środków pozyskanych z 1 proc. podatku na działania promocyjne (tj. zakup programu komputerowego do rozliczania PIT czy reklamę w mediach). Przeznaczanie znacznych kwot na promocję może oznaczać, że organizacja robi to kosztem wydawania środków na cele statutowe, np. działalność charytatywną, ochronę i promocję zdrowia, przeciwdziałanie uzależnie- -niom i patologiom.

—rozmawiał

Przemysław Wojtasik

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce