Zdalna piecza nad chorym nie da preferencji podatkowej

Monitoring na odległość przy użyciu czujników zainstalowanych w domu i telefonie osoby starszej to nie opieka zwolniona z VAT.

Publikacja: 02.07.2015 07:30

Zdalna piecza nad chorym nie da preferencji podatkowej

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa w sporze o zakres zwolnienia dla usług opieki. Podkreślił przy tym, że oferowane przez podatnika świadczenia zdalnego monitorowania osób starszych i chorych są bardzo pożyteczne, jednak nie mieszczą się w pojęciu „opieka".

Chodziło o nowoczesną formę pieczy nad osobami w podeszłym wieku i przewlekle chorymi. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że oferuje usługę opieki, która jest świadczona m.in. w formie telefonu wraz z lokalizatorem oraz monitoringiem upadków, a także opieki domowej. Telefon wraz z lokalizatorem potrafi wykryć upadek podopiecznego i poinformować o tym całodobowe centrum monitoringu. Usługa opieki domowej polega zaś na obserwowaniu aktywności podopiecznego w miejscu jego zamieszkania. Do monitoringu wykorzystuje się wiele bezprzewodowych czujników montowanych w domu podopiecznego. Spółka zapytała, czy takie usługi korzystają ze zwolnienia z 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.

Fiskus odpowiedział, że nie. W jego ocenie spółka nie świadczy stricte usług opieki, polegającej na zajmowaniu się, troszczeniu, pilnowaniu. Są to usługi monitoringu aktywności podopiecznych przy wykorzystaniu technologii teleinformatycznych. Ponadto warunkiem koniecznym zwolnienia jest świadczenie usługi w miejscu zamieszkania. A spółka nie ma żadnego bezpośredniego kontaktu z podopiecznymi.

Spółka zaskarżyła interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał jej rację. Zauważył, że formami opieki oferowanej przez skarżącą objęte są osoby starsze i przewlekle chore. Spełniony jest więc warunek, że opieka powinna być sprawowana nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku.

W ocenie WSA w sprawie spełniony jest też drugi warunek z art. 43 ust. 1 pkt 23, tj. świadczenie usługi opieki w miejscu zamieszkania. A to dlatego, że urządzenia pozwalające na monitorowanie podopiecznych są umieszczone w takim miejscu.

Tej wykładni nie potwierdził jednak NSA. Przypomniał, że ulgi i zwolnienia nie mogą być interpretowane rozszerzająco ani zawężająco. Sporne zwolnienie dotyczy usług opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku świadczonych w miejscu ich zamieszkania. W ocenie NSA należy je interpretować w kontekście dyrektywy 112. Analiza przepisów krajowych i unijnych prowadzi do wniosku, że WSA zastosował rozszerzającą wykładnię pojęcia „opieka".

– Nie negujemy faktu, że sporne usługi są niezwykle pożyteczne – podkreślał sędzia NSA Artur Mudrecki.

Zdaniem NSA na gruncie VAT nie można ich jednak uznać za usługi opieki. Powody są dwa. Po pierwsze, świadczenie polega na monitoringu, a nie na sprawowaniu opieki. A po drugie, nie jest ono wykonywane w miejscu zamieszkania podopiecznego. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 825/14

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy