PIT 2024: w e-Urząd Skarbowy będą zeznania roczne dla osób fizycznych i przedsiębiorców

15 lutego rusza akcja rocznych rozliczeń PIT. Od tego dnia na podatników będą czekać w Twój e-PIT w e-Urząd Skarbowy przygotowane przez fiskusa zeznania. Przedsiębiorcy muszą w nich sporo dopisać. Kowalscy dostaną gotowce, ale warto je uzupełnić o ulgi.

Publikacja: 13.02.2025 04:43

PIT 2024: w e-Urząd Skarbowy będą zeznania roczne dla osób fizycznych i przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

To szybki i wygodny sposób na roczne rozliczenie – tak Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT, którą można znaleźć w serwisie e-Urząd Skarbowy. 15 lutego będą tam czekać na podatników zeznania wypełnione wstępnie przez skarbówkę. W zeszłym roku skorzystało z nich 13,8 mln podatników.

PIT-36, PIT-36L i PIT-28: przychody z działalności gospodarczej

Co znajdziemy w Twój e-PIT? Zacznijmy od przedsiębiorców, bo oni muszą przy zeznaniu się najbardziej nagimnastykować. W Twój e-PIT czekają na nich roczne deklaracje: PIT-36 dla biznesu na skali podatkowej, PIT-36L dla firm na podatku liniowym i PIT-28 dla ryczałtowców. Ale są tam tylko informacje znane skarbówce. Przede wszystkim dane podatnika: NIP, imię i nazwisko, adres, właściwy urząd skarbowy, konto bankowe do zwrotu nadpłaty oraz numer mikrorachunku, na który należy dokonać zapłaty podatku (jeśli taka konieczność będzie wynikała z rozliczenia).

Czytaj więcej

Nowy sposób rozliczenia PIT. Ucieszy wszystkich posiadaczy smartfonów

W zeznaniu przygotowanym przez fiskusa będą też kwoty zaliczek (ryczałtu), które przedsiębiorca płacił za poszczególne miesiące (kwartały) od dochodu (przychodu) z działalności. A także numer KRS organizacji pożytku publicznego, której przekazaliśmy 1,5 proc. PIT w poprzednim zeznaniu (oczywiście jeśli nadal jest w wykazie uprawnionych).

Ci, którzy są na skali, znajdą w deklaracji ulgę na dzieci (jeśli była wykazana w rozliczeniu za 2023 r. albo dziecko urodziło się w 2024 r.). W PIT-36 będą też informacje od płatnika (dla tych, którzy zarabiali również na inne sposoby, np. na etacie, zleceniu czy umowie o dzieło). Liniowcy i ryczałtowcy będą je mieli w osobno składanym zeznaniu PIT-37.

Co przedsiębiorcy muszą wpisać w zeznaniu PIT od fiskusa?

Pozostałe rzeczy przedsiębiorcy muszą wpisać sami. Przede wszystkim przychody z działalności, a rozliczający się na skali i liniówce także koszty ich uzyskania (ryczałtowcy kosztów nie odliczają). Przedsiębiorcy wpisują też w zeznaniu zaliczki (albo kwoty ryczałtu) należne za poszczególne miesiące/kwartały (fiskus wie tylko o zapłaconych).

A co ze składkami na ubezpieczenia społeczne? Przedsiębiorcy na skali albo liniowym PIT wpisują je, jeśli nie zostały zaliczone do kosztów i mają być odliczone od dochodu. Ryczałtowcy odliczają je od przychodu.

Niektórzy mają także odpis na składki zdrowotne. Przedsiębiorcy na liniowym PIT wpisują je w zeznaniu, jeśli mają być odliczone od dochodu i wcześniej nie były zaliczone do kosztów. Limit w 2024 r. wynosi 11,6 tys. zł. Ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu.

Czytaj więcej

Ulga na rower, piłkę i gumy potrzebne w rehabilitacji. Fiskus o zeznaniu PIT 2024

Jakie ulgi przysługują przedsiębiorcom?

Generalnie najwięcej preferencji przysługuje przedsiębiorcom na skali. Przede wszystkim mogą rozliczyć się razem z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Taki sposób opodatkowania może dać spore korzyści. Pamiętajmy jednak, że skarbówka w Twój e-PIT proponuje zeznanie indywidualne. Trzeba więc zmienić sposób rozliczenia.

Przedsiębiorcy na skali mają też prawo do ulgi na dzieci, która, jak już wspomnieliśmy, powinna znaleźć się w zeznaniu w Twój e-PIT. A także do innych, które trzeba wpisać samemu, np. ulgi na darowizny, rehabilitacyjnej czy na ekologiczne ogrzewanie. Liniowcy i ryczałtowcy mają generalnie mniej możliwości (przede wszystkim nie mogą rozliczyć się z małżonkiem bądź dzieckiem).

Po wpisaniu wszystkich dodatkowych informacji w zeznaniu w Twój e-PIT przedsiębiorca powinien je zaakceptować i wysłać (do końca kwietnia).

PIT-37: przychody z etatu, zlecenia i umów o dzieło

Łatwiej mają podatnicy, którzy nie prowadzą działalności. Zarabiający na etacie, zleceniu bądź umowach o dzieło dostaną od skarbówki już kompletne zeznania, wypełnione na podstawie informacji od płatników (będą tam przychody, koszty, dochody, składki, zaliczki, podatek do zapłaty albo zwrotu). I nie muszą nic przy nich robić. Zeznania PIT-37 przygotowane w usłudze Twój e-PIT zostaną po 30 kwietnia automatycznie zaakceptowane.

Deklaracją od fiskusa warto się jednak zainteresować. Sprawdzić, czy nie ma w niej jakichś pomyłek, czy czegoś nie brakuje. I przede wszystkim wykazać podatkowe preferencje. W zeznaniu od skarbówki znajdziemy bowiem tylko odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne przepisane z informacji od płatnika oraz ulgę na dzieci przeniesioną z deklaracji z poprzedniego roku (podobnie jak organizację pożytku publicznego, której przekazywaliśmy 1,5 proc. podatku). Resztę musimy wpisać samemu. Trzeba zaznaczyć, że chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. A także wykazać inne ulgi. Fiskus nie wie przecież, że w zeszłym roku np. daliśmy darowiznę dla organizacji charytatywnej albo zakładaliśmy w domu ekologiczne ogrzewanie. I że możemy odliczyć wydatki od dochodu.

Czytaj więcej

Rodzicom jedynaków coraz trudniej skorzystać z ulgi w PIT

PIT-28: przychody z najmu

Zeznanie w Twój e-PIT dostaną też zarabiający na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą). Oni rozliczają się na PIT-28, ryczałt jest dla nich bowiem obowiązkowy. W deklaracji od skarbówki znajdą swoje dane oraz kwoty wpłaconego za poszczególne miesiące/kwartały ryczałtu. Będzie też wypełniona rubryka z organizacją pożytku publicznego (na którą w zeszłym roku przekazaliśmy 1,5 proc. podatku).

Resztę trzeba do zeznania wpisać. Przede wszystkim przychody z wynajmu oraz przysługujące ryczałtowcom ulgi, np. rehabilitacyjną czy na darowizny. Zeznanie PIT-28 trzeba zaakceptować i wysłać (nie ma automatu).

PIT-38: przychody z kapitałów

W usłudze Twój e-PIT czeka też zeznanie PIT-38 przeznaczone dla uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych, np. sprzedaży akcji na giełdzie. Można je zmieniać, chociażby uzupełnić o dodatkowe koszty (w jednej ze starszych interpretacji fiskus pozwolił np. odliczyć prenumeratę gazety „Parkiet”).

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady opodatkowania zysków z funduszy kapitałowych. Inwestor rozlicza je w zeznaniu rocznym (wcześniej rozliczeniem zajmował się płatnik, czyli fundusz).

Oczywiście korzystanie z Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Każdy może zrobić zeznanie od A do Z samemu, nawet na papierze. Ma czas do końca kwietnia. W tym terminie trzeba też zapłacić podatek. Jeśli jednak zeznanie zostało automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, podatek płacimy dopiero po wezwaniu z urzędu.

13,8 mln

– tylu podatników skorzystało w zeszłym roku z usługi Twój e-PIT

Kiedy fiskus zwróci nadpłatę PIT

Jeśli wyliczony w zeznaniu rocznym podatek jest mniejszy niż suma wpłat za poszczególne miesiące (kwartały), podatnik wykazuje nadpłatę. Kiedy skarbówka ją odda? Z przepisów wynika, że jeśli złożyliśmy zeznanie elektronicznie, to ma maksymalnie 45 dni (papierowo trzy miesiące). Z podanych przez Ministerstwo Finansów statystyk wynika jednak, że w zeszłym roku średni czas zwrotu PIT wynosił 15 dni.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor zarządzająca w Vialto Partners

Rok 2024 był bardzo spokojny w PIT, także w zeznaniach wielkich niespodzianek nie będzie. Większość podatników pewnie znowu skorzysta z deklaracji przygotowanych w Twój e-PIT, bo to najwygodniejszy sposób rozliczenia. Zachęcam jednak, aby nie podchodzić bezrefleksyjnie do tego, co fiskus wpisze w naszych zeznaniach. Sporo rzeczy trzeba wykazać samemu, niektóre sprawdzić. Warto np. zweryfikować, czy mieliśmy prawo do wprowadzonych przez Polski Ład zwolnień z podatku (m.in. dla rodzin 4+ czy seniorów). Trzeba też spojrzeć, czy fiskus nie pomylił się przy wpisywaniu ulgi na dzieci (co czasami się zdarza).
Musimy także pamiętać, że nie wszystkie dochody są uwzględnione w przygotowanych przez skarbówkę zeznaniach. Na przykład ci, którzy sprzedali mieszkanie lub dom, muszą sami wypełnić PIT-39.
Jest też ważna zmiana dla mających dochody z funduszy kapitałowych – będą wykazane w sporządzonym przez fiskusa PIT-38.   

To szybki i wygodny sposób na roczne rozliczenie – tak Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT, którą można znaleźć w serwisie e-Urząd Skarbowy. 15 lutego będą tam czekać na podatników zeznania wypełnione wstępnie przez skarbówkę. W zeszłym roku skorzystało z nich 13,8 mln podatników.

PIT-36, PIT-36L i PIT-28: przychody z działalności gospodarczej

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy seniorzy dostaną 13. emeryturę. Komu nie przysługuje świadczenie?
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur i rent w 2025 r. GUS podał ważny wskaźnik
Nieruchomości
Syndyk i sąd pozbawili ponad 100 rodzin dojazdu do domu. Jest wyrok SN
Praca, Emerytury i renty
ZUS ostrzega przed błędami we wnioskach o rentę wdowią. Dwie najczęstsze pomyłki
Praca, Emerytury i renty
Dręczyła go żona. Wyjechał na leczenie do Meksyku, to doniosła do ZUS. Zdecydował sąd