Ulga na rower, piłkę i gumy potrzebne w rehabilitacji. Fiskus o zeznaniu PIT 2024

Rodzic utrzymujący niepełnosprawne dziecko może skorzystać z ulgi na rehabilitację i odliczyć od dochodu wydatki na sprzęt do ćwiczeń. Dzięki temu zapłaci niższy podatek PIT.

Publikacja: 19.01.2025 19:28

Ulga na rower, piłkę i gumy potrzebne w rehabilitacji. Fiskus o zeznaniu PIT 2024

Foto: Adobe Stock

W zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu wydatki na rehabilitację. Ulga przysługuje nie tylko niepełnosprawnemu, ale także najbliższej rodzinie, która go utrzymuje. Co wolno odliczyć? Na przykład sprzęt do ćwiczeń.

Czytaj więcej

Kup komputer albo lekarstwa, zapłacisz mniej fiskusowi

PIT 2024. Najnowsza interpretacja o uldze na rehabilitację

Spójrzmy na najnowszą interpretację fiskusa. Wystąpił o nią mężczyzna, który opiekuje się niepełnosprawnym synem. Chłopak ma wadę postawy oraz niedosłuch. Posiada orzeczenia o niepełnosprawności oraz o potrzebie kształcenia specjalnego. Zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty konieczne jest korzystanie z odpowiednich form wsparcia i rehabilitacji. Rekomendował on m.in. ćwiczenia domowe w celu autokorekcji postawy. Syn uczęszcza też do placówki, w której ma indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Uczestniczy m.in. w zajęciach ogólnorozwojowych, korekcyjnych, chodzi na basen.

We wniosku o interpretację ojciec podkreśla, że wymienione formy terapii są niezbędne w procesie rehabilitacji syna, zostały też wskazane w orzeczeniach o niepełnosprawności i potrzebie kształcenia specjalnego. Na potrzeby zajęć oraz ćwiczeń domowych kupił różne rzeczy, m.in. rower, piłki, gumy, akcesoria na basen. Informuje, że komisja badająca stan zdrowia dziecka uznała, iż niezbędne jest korzystanie z przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych według zaleceń specjalistów i lekarzy. Podkreśla, że rower, piłki, gumy i akcesoria basenowe są standardowym elementem terapii rehabilitacyjnych. Nie mają indywidualnego charakteru, ale zostały zalecone przez specjalistów i terapeutów. Rower pomaga rozwijać koordynację ruchową, poprawia siłę mięśni oraz wspiera ogólną sprawność fizyczną, co ułatwia synowi codzienne poruszanie się. Akcesoria basenowe umożliwiają ćwiczenia w wodzie, które odciążają stawy, jednocześnie wzmacniając mięśnie i poprawiając równowagę. Gumy i piłki są używane do ćwiczeń wzmacniających, zwiększających elastyczność mięśni i stymulujących sensorykę. Wszystkie te sprzęty wspierają ogólną rehabilitację, zwiększają samodzielność oraz poprawiają jakość życia syna, niwelując jego deficyty rozwojowe.

Czytaj więcej

Lista 19 świadczeń i ulga dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Ulga na rehabilitację: można odliczyć wydatki na zakup sprzętu do ćwiczeń

Czy ojciec może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć wydatki od dochodu? Może. Zdaniem skarbówki w tej sprawie zastosowanie ma art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że ulga jest m.in. na zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Fiskus wskazał, że określenie „indywidualny” oznacza rzeczy szczególne i niestandardowe. W opisanej sytuacji za takie szczególne rzeczy można uznać rower, piłki, gumy i akcesoria basenowe. Przedmioty te są bowiem pomocne w rehabilitacji, dzięki nim można wykonywać określone ćwiczenia.

„Pomimo tego, że przedmioty te mogą być wykorzystywane przez każdą osobę, również zdrową, to służą przywróceniu sprawności Pana synowi” – podkreśliła skarbówka.

I zgodziła się na odliczenie. Zastrzegając przy tym, że ojciec powinien mieć zaświadczenie wystawione przez lekarza specjalistę, które potwierdza, iż wymienione przedmioty rzeczywiście są pomocne w rehabilitacji syna.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-2.4011.842.2024.3.JK3

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego