PIT 2025. Jak odliczyć wydatki na remont?

Część osób, które wykonały w ubiegłym roku remont mieszkania lub domu będzie mogła odliczyć od podatku poniesione koszty. Aby skorzystać z ulgi podatkowej rozliczając PIT w 2025 roku, trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ulga na remont?

Publikacja: 25.01.2025 06:19

Ulga na remont. Jak z niej skorzystać?

Ulga na remont. Jak z niej skorzystać?

Foto: Adobe Stock

Chociaż w katalogu dostępnych odliczeń podatkowych nie znajdziemy ulgi remontowej nazwanej wprost, to jest kilka możliwości, z których podatnicy chcący odliczyć wydatki na remont mogą skorzystać. Są to: ulga mieszkaniowa, ulga termomodernizacyjna lub ulga rehabilitacyjna.

Kto może skorzystać z ulgi na remont?

Zbliża się okres rozliczeń PIT za 2024 rok. Deklaracje będzie można składać od 15 lutego 2025 roku. Część osób, które w ostatnim czasie robiły remont mieszkania lub domu, będzie mogła odliczyć od podatku poniesione wydatki. Skorzystać można z trzech rodzajów ulg, które przysługują po spełnieniu ściśle określonych warunków:

  • ulga mieszkaniowa – w przypadku sprzedaży nieruchomości w ciągu pięciu lat od jej nabycia można przeznaczyć uzyskane środki na własne cele mieszkaniowe, w tym remont
  • ulga termomodernizacja – dotyczy właścicieli domów, którzy wykonali prace związane z termomodernizacją budynku
  • ulga rehabilitacyjna – mogą z niej skorzystać osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, które poniosły wydatki na adaptację i wposażenie mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności

Ulga mieszkaniowa. Komu przysługuje?

Każdy, kto sprzedaje nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, jest zobowiązany do zapłaty 19 proc. podatku od dochodu. Jeśli jednak w ciągu trzech lat przeznaczy uzyskane środki na własne cele mieszkaniowe np. zakup innej nieruchomości, w której zamieszka lub jej remont czy przebudowę, może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W zależności od kwoty wydatków można uzyskać dzięki temu uzyskać pomniejszenie lub całkowite zwolnienie z podatku.

Co oznaczają "własne cele mieszkaniowe"? Określa to art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Są to m.in. wydatki na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. Jak podaje Ministerstwo Finansów do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawnia zakup i instalacja m.in.:

  • kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, piekarnika,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki,
  • oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych,
  • okapu, pochłaniacza,
  • mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. „mebli pod wymiar”

Czytaj więcej

Ulga na zabytki dla podatnika, czyli program "Pałacyk+"

Ulga termomodernizacyjna. Jakie warunki trzeba spełnić?

Kolejną ulgą, z której mogą skorzystać podatnicy jest ulga termomodernizacyjna. Przeznaczona jest dla właścicieli domów jednorodzinnych, również w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, którzy wykonują remont obejmujący termomodernizację budynku. Można dzięki temu odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł w przypadku samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym, małżonkowie będący współwłaścicielami mogą odliczyć łącznie 106 tys. złotych.

Jakie wydatki uprawniają do skorzystania z ulgi? 1 stycznia 2025 roku weszło w życie rozporządzenie, które określa nowy katalog materiałów, urządzeń i usług możliwych do odliczenia za 2025 rok. Z wykazu wykreślono kotły gazowe, olejowe, zbiorniki na gaz lub olej, przyłącza do sieci gazowej i montaż kotłów. Przy rozliczeniu za 2024 rok obowiązuje jednak jeszcze poprzedni wykaz materiałów objętych ulgą. Powyższe wydatki poniesione przed końcem 2024 roku można więc nadal odliczyć. Z kolei od 2025 roku ulga obejmie m.in. na pompy ciepła, jeśli są częścią instalacji do ogrzewania, montaż magazynów energii i magazynów ciepła, a także dachy i drzwi zewnętrzne.

Ulga rehabilitacyjna. Jakie wydatki obejmuje?

Wydatki na remont obejmuje także ulga rehabilitacyjna. Mają do niej prawo osoby z niepełnosprawnością lub mające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Ulga obejmuje adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb, które wynikają z niepełnosprawności, m.in. przystosowanie łazienki, np. wymianę wanny na prysznic, likwidację progów i innych barier architektonicznych, montaż uchwytów, wymianę okien na zamykane z niższego poziomu czy zmiana podłogi na antypoślizową. Wydatki są nielimitowane, można więc odliczyć od podatku całą kwotę poniesionych kosztów.

Chociaż w katalogu dostępnych odliczeń podatkowych nie znajdziemy ulgi remontowej nazwanej wprost, to jest kilka możliwości, z których podatnicy chcący odliczyć wydatki na remont mogą skorzystać. Są to: ulga mieszkaniowa, ulga termomodernizacyjna lub ulga rehabilitacyjna.

Kto może skorzystać z ulgi na remont?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej