Rozliczenie z dzieckiem może dać podatkowe korzyści. Przysługuje rodzicowi, który samotnie je wychowuje. Ale muszą być też spełnione formalne warunki. Fiskus nie zgodzi się na ulgę, jeśli rodzic, który samodzielnie zajmuje się dziećmi, jest ciągle w związku małżeńskim.
Czytaj więcej
Rodzic samodzielnie wychowujący małoletnie dziecko może się razem z nim rozliczyć. Także wtedy, gdy składa za nie osobne zeznanie z dochodami z renty rodzinnej.
Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem: najnowsza interpretacja fiskusa
Spójrzmy na najnowszą interpretację skarbówki. Wystąpił o nią ojciec dwóch kilkuletnich córek. W 2021 r. złożył pozew o rozwód. Został on orzeczony dopiero w 2024 r., wcześniej nie była też ustalona sądownie separacja, matka nie miała także ograniczonych praw rodzicielskich. Jednak już w 2022 r. sąd przyznał ojcu wyłączną pieczę nad dziećmi, a kurator nakazał wyprowadzić się razem z córkami z domu, bo matka stwarzała zagrożenie. Od tego czasu mężczyzna sam zajmuje się ich wychowywaniem. Dba o prawidłowy rozwój fizyczny córek, rozwija ich zainteresowania, zapewnia wyjazdy wakacyjne, realizuje potrzeby edukacyjne, bytowe i zdrowotne. Matka nie uczestniczy w wychowywaniu dzieci, nie ma z nimi kontaktu, nie ponosi kosztów ich utrzymania.
Czy ojciec może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT? Twierdzi, że tak, ponieważ jest rodzicem samotnie wychowującym swoje dzieci. Uważa, że miał prawo do wspólnego zeznania już przy rozliczaniu 2022 i 2023 r., chociaż rozwód został orzeczony dopiero w 2024 r.
Czytaj więcej
W 2023 r. niemal dwukrotnie wzrosła liczba podatników zarabiających brutto ponad 120 tys. zł rocznie. Równocześnie rośnie popularność ryczałtowego PIT.