Będą kolejne zmiany w VAT. Fiskus dostanie więcej danych o transakcjach

Dostawcy usług płatniczych, w tym banki, będą przesyłać skarbówce raporty o części powtarzalnych płatności. Rząd pracuje też nad kolejnymi uproszczeniami.

Publikacja: 13.07.2022 08:01

Będą kolejne zmiany w VAT. Fiskus dostanie więcej danych o transakcjach

Foto: Adobe Stock

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się zapowiedzi kolejnych zmian w VAT. Część dotyczy ogłoszonych już jakiś czas temu rozwiązań, które mają ułatwić życie podatnikom. Pozostałe mają zapewnić prawidłowe stosowanie przepisów dotyczących VAT e-commerce i rozwiązać problem oszustw w tym sektorze.

Nowe obowiązki

Pierwszy pakiet zmian w ustawie o VAT oraz ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych, wprowadzających pewne wymogi dla dostawców usług płatniczych (tzw. dyrektywy 2020/284).

Nowe przepisy będą nakładać na dostawców usług płatniczych, m.in. banki krajowe oraz oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe i pieniądza elektronicznego, dodatkowe obowiązki. Będzie to przede wszystkim prowadzenie kwartalnej ewidencji płatności i ich odbiorców za świadczone usługi płatnicze, która będzie udostępniania fikusowi.

Jak wyjaśnia Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Wojtas i Zając, fiskus dostanie raporty o płatnościach powtórzonych co najmniej 25 razy w danym okresie pomiędzy tym samym klientem a podatnikiem VAT.

– System będzie w stanie wyłapywać transakcje wielokrotne od 25 pomiędzy tymi samymi podmiotami w danym kwartale. Przykładowo, jeśli nabywca, który może też być podatnikiem VAT, będzie nabywał towary z Chin od tego samego sprzedawcy, to fiskus zyska dodatkową wiedzę do weryfikacji poboru VAT przy importach. Przy założeniu oczywiście, że wartości przekroczą określone limity – wyjaśnia Michał Wojtas.

Rząd oczekuje, że zwiększenie monitorowania przez skarbówkę sektora e-commerce poprawi efektywność poboru VAT i umocni pozycję rzetelnych przedsiębiorców.

Wprowadzenie kolejnych obowiązków nie dziwi Dariusza Malinowskiego, doradcy podatkowego, partnera w KPMG.

– Oczywiście projektowane zmiany mają związek z rozwiązaniami unijnymi, ale nie zmienia to faktu, że do polskiego fiskusa trafia coraz więcej informacji. Polski system podatkowy jest sukcesywnie uzupełniany kolejnymi obowiązkami nakładanymi na podatników. Nierzadko są one nadmierne, a te, dla których oficjalnym pretekstem są regulacje unijne, często są wykorzystywane do wprowadzenia zmian daleko wykraczających poza to, czego wymaga od nas UE – zauważa Dariusz Malinowski.

Także w ocenie Mariusza Korzeba, doradcy podatkowego, eksperta Federacji Przedsiębiorców Polskich, ważne jest, aby polska ustawa wdrażała przepisy dyrektyw i nie wychodziła poza ich obszar.

– Istotne jest również, aby nowe obowiązki nie były zbyt obciążające dla przedsiębiorców, a sam proces raportowania był maksymalnie zautomatyzowany – podkreśla ekspert.

Drugi pakiet zmian w VAT wpisuje się w uproszczenia, które mają spowodować, że rozliczanie tego podatku stanie się łatwiejsze i mniej czasochłonne.

– Rząd już w pierwszej połowie roku zapowiedział i skierował do konsultacji tzw. SLIM VAT 3. Obecnie zapowiedzi zmian to częściowo powtórzenie ogłoszonych już rozwiązań, które zostały uzupełnione nowymi propozycjami. Najistotniejsze z nich to podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro czy uproszczenie zasad ustalania proporcji odliczenia VAT. Pozytywnie należy ocenić też nowe propozycje zasad stosowania sankcji VAT czy możliwości przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT na kolejne podatki oraz opłaty. Czy nowe regulacje rzeczywiście zlikwidują niepotrzebne bariery i ułatwią życie podatnikom? Będzie to zależało od tego, co finalnie znajdzie się w projekcie – zastrzega Michał Wojtas.

Ważne konkrety

Podobnego zdania jest Artur Nowak, radca prawny, partner w kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka.

– Z ostateczną oceną zmian musimy poczekać, aż pojawią się gotowe projekty. Nierzadko bowiem to, co w teorii miało być ułatwieniem dla podatników, w praktyce nie tylko nie rozwiązuje problemów, ale jeszcze wywołuje nowe. Dlatego bardzo ważne jest, żeby rząd wsłuchał się w oczekiwania przedsiębiorców i je uwzględnił. Zwłaszcza że w związku z niestabilną sytuacją gospodarczą czekają ich bardzo trudne czasy – mówi Artur Nowak.

Planowany termin przyjęcia projektów to trzeci i czwarty kwartał 2022 r.

Najważniejsze ułatwienia

Z zapowiedzi rządu wynika, że podatnicy VAT mogą liczyć na:

- dostosowanie polskich przepisów do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-935/19, który zakwestionował obowiązujące w Polsce rozwiązania w zakresie 20 proc. sankcji,

- zwiększenie liczby podatników uprawnionych do stosowania metody kasowej oraz rozliczeń kwartalnych w VAT przez podwyższenie limitu dla małych podatników,

- modyfikację zasad stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących przy walucie obcej,

- uproszczenia w raportowaniu rozliczeń, m.in. dostosowanie warunków wystawienia faktury do e-paragonu,

- możliwość rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych,

- likwidację opłaty za wniosek o wydanie WIS,

- rozszerzenie możliwości przeznaczenia środków z rachunku VAT m.in. na podatek od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek cukrowy czy od tzw. małpek.

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się zapowiedzi kolejnych zmian w VAT. Część dotyczy ogłoszonych już jakiś czas temu rozwiązań, które mają ułatwić życie podatnikom. Pozostałe mają zapewnić prawidłowe stosowanie przepisów dotyczących VAT e-commerce i rozwiązać problem oszustw w tym sektorze.

Nowe obowiązki

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Zdrowie
Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Jakie są przepisy
Nieruchomości
Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?