Reklama
Rozwiń

Fiskus łagodniej o PIT małżonków

Sam wybór ryczałtu lub stawki liniowej nie przekreśla prawa do wspólnego zeznania z małżonkiem, jeżeli przedsiębiorca nie uzyskał opodatkowanych w tej formie dochodów.

Publikacja: 29.06.2022 07:41

Fiskus łagodniej o PIT małżonków

Foto: Adobe Stock

Fiskus złagodził stanowisko w sprawie wspólnego rozliczenia małżonków, z których jeden prowadzi działalność gospodarczą i wybrał opodatkowanie ryczałtem lub stawką liniową 19 proc. W poprzednich latach sam wybór tych form przekreślał prawo do wspólnego PIT, nawet przy braku opodatkowanych w tej formie dochodów. Teraz nie jest to już przeszkodą.

Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który w grudniu 2021 r. zarejestrował w CEIDG działalność gospodarczą i wybrał opodatkowanie ryczałtem. Przychody z działalności uzyskał jednak dopiero w 2022 r. Zapytał, czy w tej sytuacji może złożyć wspólne zeznanie z żoną, w którym wykaże dochody z pracy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się na takie rozwiązanie w interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.295.2022.2.RK. Przypomniał, że zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o PIT wspólne rozliczenie nie ma zastosowania, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT, czyli stawka liniowa.

„Za 2021 r. podatnik może dokonać łącznego opodatkowania przychodów z małżonką w PIT-37, o ile fakt nieuzyskania dochodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym udokumentuje złożonym »zerowym« zeznaniem podatkowym PIT-28” – uznał dyrektor KIS.

Również inny przedsiębiorca rozliczy się wspólnie z małżonką, nawet jeśli wybrał w 2021 r. rozliczenie liniowe, ale zakończył prowadzenie działalności, zanim uzyskał z niej przychody.

Mówi o tym interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.293.2022. 2.MAP.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku