Nie analizowaliśmy projektowanych przepisów w odniesieniu do poszczególnych grup zawodowych. Pamiętajmy, że ani sędziowie, ani przedstawiciele służb mundurowych nie należą do grupy wymagającej szczególnego wsparcia finansowego. Pracownicy mundurowi mogą łączyć wcześniejszą emeryturę z pracą. ?Nie sądzę więc, by byli w na tyle w złej sytuacji, że nie mogą skorzystać z ulgi.
W projekcie nowelizacji znalazł się zapis, ?że dodatkowy zwrot będzie przysługiwał, ?jeśli dana osoba opłaciła składki na ZUS ?i nie odliczyła ich w zeznaniu podatkowym. Wyjaśnijmy, o co chodzi.
Przypomnijmy, że z ulgi korzystają podatnicy, których dochody są opodatkowane według skali podatkowej. Ulgę rozliczają zatem w zeznaniach PIT-37, ?w których wykazują dochody uzyskane m.in. na podstawie umów o pracę, oraz PIT-36, który składają m.in. przedsiębiorcy. ?Chcemy doprecyzować, że przy ustalaniu limitu zwrotu ulgi nie będzie można ?brać pod uwagę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z innych zeznań, ?tj. składek odliczonych w PIT-36L, ?który składają osoby prowadzące ?działalność gospodarczą rozliczaną według stawki liniowej. To samo dotyczy PIT-28, ?czyli przedsiębiorców płacących ryczałt ?od przychodów ewidencjonowanych ?i PIT-16A, czyli karty podatkowej. ?Takie wyłączenie jest konieczne, chodzi bowiem o to, by składki z innych zeznań ?nie wpływały na wysokość kwoty zwrotu niewykorzystanej ulgi.
Czy coś się zmieni dla rolników?
Mamy nadzieję, że nowe przepisy będą dla nich zachętą, by weszli do systemu podatku dochodowego. Jeśli będą płacić podatek dochodowy i będą ubezpieczeni w ZUS, zyskają prawo do ulgi na dzieci. Teraz nie mają do niej prawa te osoby, które płacą podatek rolny. Coraz częściej się jednak zdarza, że rolnik lub jego małżonek poza dochodami z gospodarstwa uzyskuje wynagrodzenie na podstawie umowy ?o pracę, co daje prawo do ulgi. ?Część rolników prowadzi też dodatkowo działalność gospodarczą i rozlicza się ?według skali podatkowej, dzięki czemu też mogą skorzystać z ulgi na dzieci.