Aktualizacja: 23.11.2016 18:21 Publikacja: 23.11.2016 17:17
Foto: 123RF
Podział majątku po rozwodzie i związane z tym rozliczenia są przedmiotem wielu sporów podatkowych. W wielu przypadkach fiskus nie uznaje spłaty byłego małżonka za inwestycję na cele mieszkaniowe i żąda podatku od tej kwoty. Osoby, które prowadzą podobne spory z urzędem skarbowym, mają jednak duże szanse na wygraną przed sądem. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (I SA/Kr 106/16), który skłonił Izbę Skarbową w Katowicach do zmiany interpretacji na korzyść podatnika (IBPB-2-2/4511-300/15-1/MM).
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Kierujący, zamierzający wykonać skręt w lewo, nie jest zobowiązany do upewnienia się, czy nie jest wyprzedzany - orzekł Sąd Najwyższy.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
Od soboty 15 lutego do środy 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za 2024 rok. Jest to możliwe w formie tradycyjnej – papierowej, a także elektronicznej. Wyjaśniamy, jak złożyć zeznanie przez Twój e-PIT oraz w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane ze stycznia 2025 r.
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Mimo że z ulgi IP Box można korzystać już od kilku lat wykładnia niektórych związanych z nią przepisów ciągle budzi wątpliwości podatników. Jednym z takich spornych zagadnień jest prowadzenie ewidencji rachunkowej.
Podatnicy CIT wpłacają na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne (lub kwartalne) w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu uzyskanego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (kwartały).
Szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie wniesienia udziałów w spółce z o.o. do fundacji rodzinnej i ich sprzedaży po dwóch miesiącach. Taka szybka sprzedaż to optymalizacja.
Zarówno wynajmujący, jak i najemca nie mają możliwości wyboru świadczeniodawcy usług odbioru odpadów komunalnych. Z tego względu wywóz śmieci należy traktować jako świadczenie jednolite z najmem.
Opłata wnoszona tytułem składki członkowskiej zasadniczo nie ma charakteru wynagrodzenia na rzecz koordynatora, więc nie podlega opodatkowaniu VAT. Jej wpłata powinna być dokumentowana notą księgową, a nie fakturą.
Podatnicy prowadzący działalność zwolnioną z opodatkowania na podstawie zezwolenia strefowego bądź decyzji o wsparciu, poza wypełnieniem zeznania CIT i informacji CIT/8O, zobligowani są do złożenia informacji o CIT/8S.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas