Niepodległość Polski została obluzowana

- Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, publicznie mówi, że gdyby zmieniono prawo, to ona chętnie zabroniłaby marszów na 11 listopada. To jest istne horrendum, kombinowanie, jak by tu ograniczyć elementarne prawa obywatelskie - mówi publicysta Piotr Wierzbicki

Aktualizacja: 28.12.2014 13:00 Publikacja: 28.12.2014 11:00

Niepodległość Polski została obluzowana

Foto: Newsweek/Forum/Filip Klimaszewski

Jest pan znawcą muzyki klasycznej. Jaka muzyka kojarzy się panu z Bożym Narodzeniem?

Zaproponowałbym concerti grossi Arcangelo Corellego, czyli 12 koncertów na smyczkową orkiestrę kameralną. Przede wszystkim dlatego, że jeden z tych koncertów to jest właśnie koncert na Boże Narodzenie, w którym można usłyszeć kołysankę, czyli scenkę w stajence, aniołów, którzy skrzykują pasterzy, wołając, że wydarzyło się coś cudownego, a nawet kłaniających się trzech króli. Wszystko jest dokładnie tak, jak mamy poukładane w głowach. I panuje tam idealna równowaga, boska harmonia, dystans i szlachetność. Od wielu lat na każde Boże Narodzenie słucham tej właśnie muzyki, bo to jest coś naprawdę szczególnego. Corelli w ogóle jest wyjątkowym twórcą – nie komponował żadnej muzyki kościelnej, mimo że mieszkał w pałacu kardynała. Miał nieprawdopodobną autonomię. Nie musiał dostarczać ciągle nowej muzyki, tylko mógł w kółko cyzelować te nieliczne utwory, które napisał.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji