Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 09.01.2025 18:33 Publikacja: 06.12.2024 07:50
Foto: golubovy/adobestock
Rodzice narzekają, że ludzie z naszego pokolenia za często zmieniają pracę. Mama mówi, że ciągle szukamy większego work-life balance i ciągle jesteśmy niezadowoleni, podczas gdy oni pracowali wiele lat w jednym miejscu i byli konsekwentni. Mamy wizerunek tych, którzy nie zostają po godzinach, bo popołudniami chcą skupić się egoistycznie na sobie. Takie myślenie nas krzywdzi, bo to nie jest do końca prawda – przekonuje w rozmowie z „Plusem Minusem” 28-letnia Zuzanna, która w Warszawie pracuje w firmie ubezpieczeniowej. – W gruncie rzeczy nam nie chodzi o twardą granicę między pracą a tym, co po pracy. Zależy nam na tym, by praca uzupełniała się z innymi sferami życia – dodaje. – Chcę mieć szefów, którzy nie będą się dziwić, że wybiegam z biura czy urzędu punktualnie o 16.00, żeby zdążyć na 16.45 na siłownię. Jeśli będę ćwiczyć i będę zdrowa, to będę mogła wydajnie pracować. Jeśli spóźnię się na zebranie o 8.30, to może będę spóźnionym, ale bardziej wyspanym pracownikiem, który będzie lepiej pracował. Tak samo jeśli odpocznę na urlopie. Firma będzie miała z tego korzyść. Chcemy, żeby ktoś doceniał to podejście, także finansowo – podkreśla 26-letnia Joanna.
Wanda Półtawska, lekarz psychiatra: Przede wszystkim trzeba się nauczyć, co to jest przyjaźń. Miłość musi rodzić się na gruncie prawdziwej przyjaźni. Mężczyzna nie może brać sobie dziewczyny do łóżka, ale może jej służyć: być dla niej czułym, opiekować się nią, po prostu z nią się przyjaźnić.
Osądzając innych, pamiętajmy, że tyle o sobie samych wiemy, ile nas sprawdzono. Ułatwi to osłabienie wrogości do „resortowych dzieci”. Nie usuniemy ich z kraju, trzeba więc z nimi żyć.
Z Józefem Szmidtem rozmawiają Stefan Szczepłek i Mirosław Żukowski
Już podczas I wojny światowej w szpitalach armii wykorzystywano filmy dla poprawy nastroju chorych i cierpiących. A dzisiaj?
Gra „Jednorożce. Pojedynek w chmurach” wyjaśnia wreszcie, skąd się bierze tęcza.
„Dry January”, czyli „suchy styczeń” to jeden z noworocznych trendów i coraz chętniej podejmowane postanowienie. Okazuje się jednak, że jest pewna grupa, która już dawno ograniczyła spożycie alkoholu. Chodzi o przedstawicieli pokolenia Z.
Firma doradcza McKinsey & Company wraz z fundacją Lean In opublikowały raport „Women in the Workplace 2024”, który pokazuje rozdźwięk między postrzeganiem osiągnięć zawodowych kobiet i mężczyzn.
Europejskie drużyny latają po Superpuchar kraju na Bliski Wschód. Petrodolary nie skusiły jeszcze Anglików i Niemców, ale to może być tylko kwestia czasu.
Statystycznie mniej było włamań, kradzieży czy zabójstw. Jednak w dzień na ulicach dochodziło do zuchwałych rozbojów. Metody sprawców przypominają te z lat 90.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym? Odpowiedzi na to pytanie szukają już nie tylko pracownicy w średnim wieku. Wypalenie zawodowe dotyka także przedstawicieli pokolenia Z. Nowy trend ma im pomóc poradzić sobie z tym problemem.
Wraz z początkiem 2025 roku nadeszła kolejna zmiana. Dzieci urodzone w latach 2025-2039 będą należeć do pokolenia Beta. Czym będzie się wyróżniać nowa generacja i jaka rysuje się przed nią przyszłość?
Panuje powszechne przekonanie, że dopiero pod koniec XIX wieku kobiety zaczęły domagać się swoich praw. Tymczasem robiły to już cztery stulecia wcześniej, kiedy miały niebagatelny wpływ na życie publiczne w Europie.
W niedzielę doszło do pożaru hali znajdującej się na terenie Parku Przemysłowego w Bydgoszczy. Na miejscu działa kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas