Michał Szułdrzyński: Co gniecie Netflix - polityczna poprawność czy konkurencja?

Tuż po świętach Wielkiejnocy znawców show-biznesu zelektryzowała wiadomość z giełdy. Akcje Netfliksa poleciały w dół, bo firma zaraportowała pierwszy od dekady spadek liczby subskrybentów, a w dodatku prognozuje dalsze kurczenie się tej liczby o 2 mln. Biorąc pod uwagę, że ma ponad 200 mln użytkowników, to nie jest wielka strata, ale inwestorów wystraszył trend.

Publikacja: 22.04.2022 17:00

Michał Szułdrzyński: Co gniecie Netflix - polityczna poprawność czy konkurencja?

Foto: Pixabay

To nie pierwszy sygnał ostrzegawczy, w połowie 2021 r. firma donosiła o spadku liczby użytkowników w USA o 400 tys. (ale globalnie jeszcze rosła). Wtedy tłumaczono to związanymi z covidem opóźnieniami premier. Teraz tłumaczeń też nie brakuje. Jednym z nich jest wojna w Ukrainie i związane z tym wyjście Netfliksa z rosyjskiego rynku, za co akurat firmę należy pochwalić, bo zdecydowała się na to już po kilku dniach jako jedna z pierwszych. Innym z powodów, na który wskazują władze serwisu, jest plaga współdzielenia haseł. Firma szacuje, że nawet 100 mln użytkowników korzystać ma z cudzych kont, nie płacąc Netfliksowi, lecz np. dzieląc się kosztami abonamentu.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta