Aktualizacja: 28.10.2018 06:12 Publikacja: 27.10.2018 00:01
Foto: Anna Konik
Plus Minus: W krakowskim MOCAK w czwartek otwarta została wystawa, na której pokazywanych jest 200 pańskich rzeźb. Największą ich część stanowią wariacje na temat Karola Marksa i Moby Dicka. To bardzo odległe motywy. Coś je łączy?
Krzysztof M. Bednarski: Fakt, to dwubiegunowa wystawa. W dużym uproszczeniu – Moby Dick dotyczy sfery metafizycznej, tego, co w człowieku jest irracjonalne. Przywołuje elementarne pytania o Boga, sens naszej egzystencji, naszą znikomość we wszechświecie, obsesje, o to, co wymyka się poznaniu. Natomiast Marks reprezentuje świat materialny, nasze uwikłanie w historię. Należy do dzieł ambiwalentnych, dwuznacznych. Marks i Moby Dick to dwie strony lustra.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
Na wczorajszej aukcji Desa Unicum, poświęconej w całości sztuce wybitnej artystki, sprzedano 31 prac. Najwięcej emocji budziła instalacja „Caminando”, składająca się z dwudziestu figur z brązu, która po czterech latach znów wróciła na rynek sztuki.
W dniu urodzin Magdaleny Abakanowicz publikujemy fragment książki prof. Pawła Kowala, pierwszej biografii polskiej artystki, zmarłej w 2017 r. Jak Magdalenie Abakanowicz udało się zrobić globalną karierę? Co było inspiracją dla jej słynnych abakanów?
Google oddało dziś hołd twórczości Magdaleny Abakanowicz – urodzonej 93 lata temu wybitej polskiej artystki i jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku.
Prace Magdaleny Abakanowicz biją rekordy na aukcjach, a jej rzeźby można właśnie podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie i Londynie.
W Tate Modern w Londynie, jednej z najważniejszych na świecie galerii sztuki współczesnej, otwarto wystawę prac Magdaleny Abakanowicz, zatytułowaną „Every Tangle of Thread and Rope” (Każda plątanina nici i lin).
Zbigniew Hołdys stanął w obronie oficyny, gdzie urodziła się Magdalena Abakanowicz.
Wystawę pod tytułem „Abakanowicz. Totalna” otworzy 18 grudnia Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.
Grupa rzeźbiarska „Bambini” Magdaleny Abakanowicz została sprzedana 7 grudnia w Polswiss Art za 13,6 mln zł. To nowy rekord aukcyjny na polskim rynku sztuki i najdrożej sprzedana praca Abakanowicz na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas