A jaki był odbiór powstania po dojściu do władzy bolszewików?
Komunizm pielęgnował mit powstańczy postrzegany przede wszystkim jako epizod walki klas. W ZSRR systematyczne badania rozpoczęły się w okresie poprzedzającym setną rocznicę powstania, przy czym robiono to w ścisłej współpracy z polskimi historykami. Chyba żaden fragment naszej wspólnej historii nie został w czasach socjalistycznych tak szczegółowo zbadany. Wydobyto wówczas gigantyczną ilość dokumentów archiwalnych. Ale na interpretację powstania istotny wpływ miały czynniki ideologiczne i polityczne. Głównymi wytycznymi były oceny klasyków marksizmu-leninizmu, które – na szczęście – w przypadku powstania były często zupełnie sensowne. Traktowano je jako część „sytuacji rewolucyjnej" przełomu lat 50. i 60. XIX wieku. Najlepiej oceniano „rewolucyjnych demokratów" – radykałów w sensie społecznym i politycznym.
Jednak wiele tematów, których opracowanie mogłoby rozszerzyć problematykę badawczą, było praktycznie niedostępnych historykom. Polityka rządu carskiego w kwestii polskiej była traktowana schematycznie, co pozwalało na przykład oceniać zwrot w kierunku chłopów polskich jako „demagogię społeczną".
Wiele wydarzeń z niedawnej historii polsko-rosyjskiej, takich jak sprawa katyńska czy przebieg drugiej wojny światowej, ciągle budzi wiele emocji i sporów pomiędzy historykami z obu krajów. W jakim stopniu dotyczy to także dziś Powstania Styczniowego?
Trudno mówić o rosyjskim czy polskim spojrzeniu na powstanie lat 1863–1864, bo w obydwóch historiografiach znajdujemy całe spektrum opinii. W historiografii polskiej dominuje narracja narodowa, polonocentryczna, we współczesnej historiografii rosyjskiej raczej imperialna. Ostatnia, w związku z tym, że powstanie było ważnym czynnikiem „nacjonalizacji" imperium. Przeplata się to również z narracją narodową, ale tą rosyjską.
Leonid Gorizontow – historyk, doktor habilitowany, profesor w moskiewskiej Wyższej Szkole Gospodarki, kierownik Centrum Historii Polski i Stosunków Rosyjsko-Polskich Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk