Ponieważ w styczniu 1863 roku rosyjskie środowiska rewolucyjne nie były jeszcze gotowe do wystąpienia przeciw caratowi, Hercen uważał powstanie na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej za przedwczesne i skazane na porażkę. Niemniej, kiedy powstanie już się zaczęło, oczekiwał, że rosyjska opinia publiczna wyrazi swoje współczucie wobec Polaków bardziej zdecydowanie, niż miało to miejsce w czasie powstania listopadowego. Wbrew tym oczekiwaniom, główną reakcją był wzrost nastrojów nacjonalistycznych. Hercen nie potrafił zaakceptować wartości nadchodzącej nowej epoki. Wydawca „Kołokołu" miał odwagę iść pod prąd, pozostał wierny swoim wcześniejszym sympatiom wobec polskich bojowników o niezawisłość. Kosztowało go to utratę swojej wpływowej pozycji w społeczeństwie rosyjskim, chociaż trzeba pamiętać, że jego polonofilstwo nie wykluczało ostrych rozbieżności z Polakami.
Powstańcy ponieśli militarną klęskę, ale z obawy przed wzrostem popularności powstania wśród chłopów car wydał dekret o likwidacji pańszczyzny. Na ile zmieniło to ówczesne imperium rosyjskie?
Walka o chłopów między polskim ruchem narodowym a rządem carskim zaczęła się na długo przed powstaniem i po stronie polskiej uczestniczyli w niej nie tylko przyszli czerwoni, ale i biali. W Królestwie Polskim, gdzie obowiązywał napoleoński kodeks cywilny i chłopi mieli swobodę osobistą, główną troską szlacheckich posiadaczy ziemi było utrzymanie jej własności. Szlachta uparcie sprzeciwiała się wszelkiej ingerencji władzy w swoje stosunki z chłopami, z wyjątkiem tłumienia nieposłuszeństwa tych ostatnich. Szlachta z guberni kresowych, która nadal była właścicielką swoich chłopów, zmierzała do modelu funkcjonującego na terenie dzisiejszej Polski centralnej. W 1857 roku ziemianie guberni kowieńskiej, wileńskiej i grodnieńskiej zachęceni przez władze, wyszli nawet z inicjatywą zniesienia poddaństwa, co odbiło się dużym echem w całym imperium.
Polityka porozumienia z polską szlachtą, widoczna w pierwszych latach panowania Aleksandra II, zakładała ustępstwa również w kwestii włościańskiej. Reforma 1861 roku, która oddawała chłopom ziemię na własność, uderzała we właścicieli ziemskich z zachodnich guberni. Ale w Królestwie Polskim na szlachecką własność ziemi nie podnoszono ręki nawet, gdy rósł w siłę ruch narodowy w latach 1861–1862.