Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 08.11.2018 18:18 Publikacja: 09.11.2018 17:00
Świecie - widok ulicy ze skrzyżowania. Po prawej bank. Widać dzieci i przechodniów oraz miejską elektryfikację.
Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Początki II Rzeczypospolitej nie były łatwe. Ogromne zniszczenia wojenne, wciąż trwające walki graniczne; potrzeba integracji porozbiorowych dzielnic – ujednolicenia m.in. systemu administracyjnego, prawnego, walutowego, sieci kolejowej. Jednak ojcowie II RP, uskrzydleni odzyskaniem niepodległości, zakasali rękawy i z rozmachem zabrali się do odbudowy polskiej państwowości. Na początku lat 20. powstał port w Gdyni; w drugiej połowie lat 30. – Centralny Okręg Przemysłowy. Ten rozwój gospodarczy II RP nie byłby możliwy bez elektryfikacji. Energia elektryczna była bowiem kluczowym elementem funkcjonowania zakładów przemysłowych.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
- Decyzja prezydenta Trumpa nie będzie mieć bezpośrednich skutków ekonomicznych. Nie może mieć, bo póki co nie było ku temu zobowiązań. Natomiast decyzja ta będzie miała olbrzymie skutki psychologiczne - uważa prof. Władysław Mielczarski, elektroenergetyk z Politechniki Łódzkiej, komentując decyzję prezydenta USA o wycofaniu się z porozumienia klimatycznego z Paryża.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas