Resort edukacji planuje zlikwidować kolegia nauczycielskie

Resort edukacji planuje zlikwidować kolegia nauczycielskie, mimo że nabór do nich na przyszły rok akademicki już trwa.

Publikacja: 25.06.2013 08:50

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli będą niższe

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli będą niższe

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Za dwa lata absolwenci kolegiów nauczycielskich nie będą mogli uzyskać tytułu licencjata.

– Zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym porozumienia zawarte z uczelniami umożliwiające absolwentom kolegiów uzyskanie tytułu  licencjata tracą moc 30 września 2015 r. – wyjaśnia prof. Marek Ratajczak, wiceminister nauki, w odpowiedzi na interpelację poselską.

W ogłoszeniach o naborze szkoły jednak nie informują o zmianach w zasadach uzyskania tytułu licencjata, bo   zmniejszają ich atrakcyjność. Jeśli w ogóle takie informacje się pojawiają, to w innym, nierzucającym się w oczy miejscu.

– Informacja na ten temat jest zamieszczona na naszej stronie internetowej w zakładce „o szkole". Nauka w kolegium będzie się kończyć uzyskaniem dyplomu ukończenia – uspokaja Anna Gałązka, sekretarz Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Łowiczu.

Osoby składające w tym roku papiery do szkoły mogą więc ją przeoczyć. A konsekwencje takiej nieostrożności mogą być dotkliwe. Po zakończeniu nauki, ale bez uzyskania tytułu licencjata, może się okazać, że nie znajdą pracy.

– Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje zmiany w rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji nauczycieli. Mają one uniemożliwić absolwentom kolegiów podjęcie pracy nauczyciela na podstawie jedynie dyplomu ukończenia tej szkoły – wyjaśnia Małgorzata Medyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Trzy lata temu w kolegiach uczyło się ponad 20 tys. słuchaczy, a w roku ubiegłym 9 tys.

Dlatego sejmik województwa podjął uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu i w Legnicy oraz Kolegium Nauczycielskiego im. G. Piramowicza we Wrocławiu. Szkoły te nie prowadzą już naboru.  W sumie w całej Polsce już ponad 50 kolegiów zakończyło swoje funkcjonowanie. Na przykład w województwie wielkopolskim nie ma już ani jednego. Około 90 wciąż jednak działa.

Resort edukacji planuje jednak skreślić kolegia z mapy polskiego szkolnictwa. Rada Ministrów 21 maja przyjęła założenia zmian w systemie oświaty  dotyczące wstrzymania od roku szkolnego 2013/2014 naboru kandydatów do zakładów kształcenia nauczycieli.

Przeciwko likwidacji kolegiów protestuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.

– Jakość kształcenia w tych szkołach odpowiada krajowym i europejskim standardom – uważa Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Jak podkreśla resort, liczba chętnych do nauki w kolegium z roku na rok spada. W 2006 r. miały one nieco ponad 20 tys. słuchaczy. W 2012 r. już tylko 9,7 tys.

– To efekt niżu demograficznego oraz coraz większej liczby szkół wyższych, które oferują studia pierwszego i drugiego stopnia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela – zaznacza Paulina Klimek, rzecznik prasowy MEN.

MEN skierował także pisma do kolegiów z prośbą o nieprzeprowadzanie rekrutacji w tym roku, a kuratorów oświaty zobowiązał do upowszechnienia wśród dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych informacji o wygaszaniu kształcenia w kolegiach.

– Ministerstwo, rozsyłając do kolegiów pismo o potrzebie zaprzestania naborów, przekroczyło swoje kompetencje. Resort sprawuje bowiem jedynie nadzór merytoryczny – uważa Sławomir Broniarz.

Część kolegiów nie rezygnuje z rekrutacji. Można składać papiery m.in. do tych w Sieradzu, Wieluniu, Łowiczu i Zgierzu. Powszechnie obowiązujące przepisy nie zabraniają im prowadzenia rekrutacji w tym roku. Założenia nie są wiążącym prawem, a to, jeśli w ogóle zostanie uchwalone, będzie spóźnione. Zacznie obowiązywać już po rekrutacji.

Za dwa lata absolwenci kolegiów nauczycielskich nie będą mogli uzyskać tytułu licencjata.

– Zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym porozumienia zawarte z uczelniami umożliwiające absolwentom kolegiów uzyskanie tytułu  licencjata tracą moc 30 września 2015 r. – wyjaśnia prof. Marek Ratajczak, wiceminister nauki, w odpowiedzi na interpelację poselską.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce